M 15 korrik, ekspertt kan mbyllur misionin n Tiran. N shtator dorzohet raporti

Shqiptart do t marrin prgjigje pr liberalizimin e vizave n fillim t muajit nntor t ktij viti. Kshilli i Ministrave t Brendshm Europian ka marr vendimin t shqyrtoj n mbledhjen e datave 8-9 nntor krkesn e Shqipris dhe Bosnjs pr t lvizur pa viza n zonn Shengen. N kt kuadr, n rast t nj vendimi pozitiv nga ministrat e Brendshm t BE-s, hyrja n fuqi e liberalizimit ndodh 20 dit pas miratimit dhe prkon me festat kombtare t Shqipris. Nga ana tjetr, KE-ja ka mbyllur dje vzhgimet e saj n Shqipri, pr sa i prket plotsimit t kushteve shtes pr liberalizimin, por edhe pr statusin e vendit kandidat. Shtatori dhe nntori pritet tashm t jen deciziv pr “fatin” europian t Shqipris. Ekspertt e Komisionit Europian mbylln m 15 korrik misionin e tyre t fundit n terren dhe pas vizits treditore n Tiran pritet n muajin shtator edhe vlersimi i tyre pr kriteret q Shqipris i kishin mbetur pr t plotsuar n kt proces. Sipas zyrs s shtypit t KE-s n Tiran, muaji shtator do t jet vendimtar pr sa i prket ambicies s shqiptarve pr t lvizur t lir pa viza drejt vendeve Shengen. “Duke u bazuar n raportet e ekspertve, shrbimet e Komisionit Europian do t prgatisin vlersimin e tyre pr prmbushjen e kritereve t mbetura. Ky vlersim do t'i paraqitet n muajin shtator Parlamentit Europian dhe Kshillit Europian, t cilt do t vendosin m pas pr heqjen e detyrimit t vizave pr qytetart e Shqipris”, theksohet n njoftimin pr shtyp, duke ln t kuptohet se kto institucione do t vendosin n mnyr prfundimtare nse shqiptart do t lvizin pa viza n fund t ktij viti. Prfaqsuesit e lart t Komisionit Europian kan prsritur se liberalizimi i vizave pr qytetart shqiptar sht nj proces teknik dhe bazohet n meritn e do vendi pr t prmbushur nj sr kushtesh t prcaktuara qart. Por normalizimi i situats politike deri n muajin shtator do ta ndihmonte m shum kt proces. Kjo, nisur edhe nga fakti se vendimi prfundimtar pr heqjen e vizave do t merret nga Kshilli i Ministrave t Brendshm t do vendi antar t BE-s, duke e
vendimin edhe politik. Por jo vetm ekspertt pr vizat kan prfunduar vzhgimin e tyre n terren. Fund kqyrjes s zhvillimeve n Shqipri i kan dhn edhe ekspertt e KE-s pr krkesn e vendit ton pr t pasur statusin kandidat n Bashkimin Europian. Burime bjn t ditur se nga muaji prill i ktij viti deri n shtator, Shqiprin e kan vizituar gjasht grupe ekspertsh t KE-s pr prmbushjen e kritereve t krkuara pr statusin e vendit kandidat. Pas shqyrtimit edhe t pyetjeve shtes t Pyetsorit t KE-s, ekspertt do t formulojn edhe opinionin e tyre pr kt krkes t vendit ton. M pas do t jet Parlamenti Europian dhe Kshilli i BE-s, t cilt do t vendosin pr aprovimin ose jo t statusit t vendit kandidat n BE. N kt pik, kriteri politik i vendit ton ka nj rndsi t veant.
#