Drejtori i Prgjithshm i Banks Botrore, Robert Zoellick, deklaroi se me rritjen e mimeve t produkteve ushqimore, vetm n Afrik numri i t varfrve sht rritur me 30 milion, ndrkoh q n mbar botn numri i personave q ushqehen keq arrin n 800 milion. Pjesmarrs n samitin e Kombeve t Bashkuara mbi shtjen e ushqimit dhe bujqsis n Rom, Zoellic, n nj intervist t dhn pr Reuters u shpreh se vetm gjat muajit Janar, n Liberi mimet e produkteve ushqimore kan psuar nj rritje prej 25 prqind dhe se varfria n kt vend sht rritur nga 64 prqind n 70 prqind.Ai v n dukje gjithashtu edhe tragjedin njerzore n Haiti ku njerzit pr t mundur urin q ka prfshir mbar masat popullore, kan nisur t gatuajn kek prej balte. Afrikant tashm jan lodhur nga fjalt dhe krkojn t shikojn gjra konkrete. Shum lider botror, aktualisht po diskutojn rreth mundsive konkrete se mund t bhet pr kto zona t varfra.Zoellick, vuri theksin n at q n 20 vendet m t varfra t drgohen ndihma ushqimore npr shkolla, familje si dhe t shikohen mundsit e punsimit pr prindrit e ktyre fmijve t varfr.Banka Botrore, vetm nj jav m par bri t ditur se do t drgonte rreth 1.2 miliard dollar pr vendet e prekura nga kjo kriz e thell ekonomike.