Parlamenti Evropian vlerson se t gjitha kriteret teknike jan prmbushur dhe se Shqipria tashm sht gati pr liberalizimin e vizave. Kt fakt e konfirmoi dje n Bruksel Eduart Kukan, kryetar i Delegacionit pr Evropn Juglindore n Parlamentin Evropian. Ai garantoi Kryeministrin e Shqipris, Sali Berisha, se delegacioni q ai kryeson, do t qndroj prher n mnyr realiste dhe do t ndihmoj gjithmon, me shum realizm miqt shqiptar n rrugn drejt integrimit evropian. N nisje t vizits s tij n Bruksel, Kryeministri Berisha ishte relator n konferencn e organizuar n Parlamentin Evropian, posarisht pr nder t tij, nga fondacioni “Robert Schuman” dhe presidenti i ktij fondacioni, zoti Jean-Domenique Giuliani. N konferencn me tem “Shqipria drejt Bashkimit Evropian, nj rrug mbi meritn” merrte pjes edhe zoti Joseph Daul, president i grupit parlamentar t Partis Popullore Evropiane dhe z. Eduart Kukan, kryetar i Delegacionit pr Evropn Juglindore n Parlamentin Evropian.


N nisje t Konferencs, presidenti i fondacionit, zoti Giuliani falnderoi Kryeministrin Berisha q pranoi t merrte pjes n kt panel t rndsishm, pr t’u
me dije eurodeputetve t pranishm n konferenc vizionin e tij dhe t qeveris shqiptare pr integrimin e Shqipri n Bashkimin Evropian dhe pr hapat e ndrmarr nga qeveria shqiptare n kt drejtim. N konferenc foli edhe kryetari i Delegacionit pr Evropn Juglindore n PE, z. Eduart Kukan, i cili n hapje t fjals s tij shprehu mbshtetjen e fuqishme ndaj ambicieve evropiane t Shqipris. “Integrimi i Shqipris n BE sht i rndsishm pr Shqiprin, si sht i rndsishm edhe pr BE-n. Delegacioni, t cilin un kryesoj, do t qndroj prher m mnyr realiste dhe do t ndihmoj gjithmon me shum realizm miqt tan shqiptar, n rrugn e tyre drejt BE-s. Ne kemi pasur vet mundsin, n vizitn ton n Shqipri, pr t par nga afr progresin e jashtzakonshm q vendi ka
n kto vite. Pra, zoti Kryeministr, devotshmria dhe puna juaj e palodhur ka funksionuar dhe ne t gjith e mojm kt dhe e shohim nga afr progresin e Shqipris. Ju e dini m mir se un, se ka ende shum gjra t tjera pr t prmbushur, por un mendoj se jeni n drejtimin e duhur dhe ju jeni duke ndrmarr politikat e duhura”, - u shpreh z. Kukan. Pr sa i prket procesit pr liberalizimin e vizave, z. Kukan theksoi se Shqipria ka prmbushur kriteret teknike dhe sht gati pr liberalizimin e vizave. “Ne, - u shpreh zoti Kukan, - e pam vet se t gjitha kriteret teknike jan prmbushur dhe se Shqipria sht gati pr liberalizimin e vizave. Ne urojm q Komisioni Evropian t shprehet sa m shpejt, n mnyr q Parlamenti Evropian ta prmbyll kt proces, sepse sht nj shtje shum e rndsishme dhe nj hap tjetr shum i rndsishm n rrugn drejt BE-s. Ju, edhe nj her, keni mbshtetjen ton t plot”. Z. Kukan u ndal edhe n situatn politike n Shqipri, pr t ciln u shpreh se rruga evropiane pr t zgjidhur konfliktet dhe shtjet politike sht vetm prmes institucioneve demokratike. “Rruga evropiane pr t zgjidhur konfliktet politike dhe shtjet politike, - u shpreh zoti Kukan, - sht vetm prmes institucioneve demokratike dhe proceseve demokratike dhe vendimet e ndrmarra nga kto institucione demokratike duhet t respektohen nga t gjith politikant. Bojkoti i parlamentit nuk sht mnyra evropiane e zgjidhjes s shtjeve politike. Mendoj se mesazhi q un dhash, sht mjaftueshm i qart. Do t jet vrtet me interes pr Shqiprin q e gjith politika t kryhet me prgjegjsi”.