Raporti probleme me emërimet që bëhen nga KLD-ja
Kshilli i Lart i Drejtsis, institucioni q duhej t ishte m i pakorruptuari dhe nismtar i lufts kundr korrupsionit n sistemin e drejtsis n t kundrt shfaq probleme t mdha n emrimet e gjyqtarve. KLD-ja, e cila drejtohet nga Presidenti i Republiks, shihet si nj organ jotransparent n vlersimin e ekipit t eksperteve pr vizat. Gazeta “standard” boton pjes nga ky raport, n t cilin flitet qart pr mnyrn se si emrohen gjyqtart dhe ankesat pr korrupsion n kto emrime, edhe pse bhen nga kreu m i lart i shtetit dhe nga organi i drejtsis q ai drejton, KLD-ja. Kto kritika t forta vijn n nj koh kur emrime t rndsishme gjyqtarsh pr Gjykatn e Lart t bra nga Presidenti Bamir Topi jan rrzuar nga mazhoranca aktuale si t paprshtatshme pr kto detyra. Por, ekspertt merren me nj aspekt m teknik dhe hijet q shoqrojn procesin e emrimeve n shkall t tjera t gjykatave. N fund t kapitullit pr KLD-n, BE krkon m shum transparenc nga ky institucion i lart i drejtsis dhe i krkon atij q t zbatoj sistem vlersimi pr emrimet e mtejshme. “Misioni vuri re njfar mosbesimi brenda vet gjyqsorit. Disa her u artikulua mosbesimi ndaj disa vendimeve t Kshillit t Lart t Drejtsis, sidomos n lidhje me disa emrime. Pr kto raste, kishte ankesa pr mungesn e transparencs pr vendimet. Nj element specifik i mosbesimit ishte dyshimi i korrupsionit t prhapur gjersisht si fenomen i prgjithshm dhe si problem q ndodh edhe brenda gjyqsorit, qoft pr t influencuar disa procedura, qoft edhe pr t prfituar nj "pozicion interesant" si gjyqtar”, thuhet n raportin e hartuar nga ekspertt evropian. N raport sqarohet mnyra e emrimit fillestar t gjyqtarve dhe emrimit t tyre n pozicionet e mpasshme t gjykatave t rrethit dhe t apelit, q bhet nga Presidenti i Republiks me propozim t KLD-s. Kjo procedur parashikohet n Kushtetut dhe nenet 11 dhe 12 t Ligjit pr Organizimin e Pushtetit Gjyqsor sqarohen kushtet pr emriin. N baz t ktij ligji i takon KLD-s t prcaktoj kriteret dhe t garantoj zbatimin e ktyre kritereve pr przgjedhjen e kandidatve q aplikojn pr gjyqtar. Si vrejn eskpertt kto kritere ln shum pr t dshiruar. “Problemi m serioz n kt drejtim sht se nuk publikohet asnj motivim pr vendimin se cilt kandidat i propozohen Presidentit pr emrim ose t paktn motivimi t'u dorzohet kandidatve q t kuptojn pse KLD vendosi t propozonte nj kandidat tjetr. Mungesa e vendimit t motivuar dhe fakti q nuk ka asnj mundsi pr t ankimuar kt vendim, nxisin spekulimet dhe mosbesimin, edhe sikur vendimi i KLD-s t jet i sakt. Ekspertt dgjuan pretendime se vendimet dominohen nga pazaret pr favore reciproke”, thuhet n raportin q disponon gazeta. Duke kmbngulur kryesisht tek zbatimi i ktij ligji, ekspertt vrejn m tej se Ligji pr Organizimin e Pushtetit Gjyqsor prmban nj dispozit pr krijimin e "nj liste t prhershme t renditjes s gjyqtarve" (neni 14), e cila rendit gjyqtart sipas rezultateve t vlersimit t tyre q bazohet n kriteret e vlersimit t hartuara nga KLD-ja. Por ekspertt kan vn re se kjo list deri m sot nuk ekziston. “Ligji pr Organizimin e Pushtetit Gjyqsor q rregullon vlersimin e gjyqtarve (neni 13), nuk trajton pozicionin dhe rolin e gjyqtarve n procesin vlersues. I takon KLD-s q t rregulloj detajet”, thuhet m tej n raport duke i vn prgjegjsi KLD-s pr kt situat.REKOMANDIME:


T rritet transparenca e vendimeve t Kshillit t Lart t Drejtsis


T zbatohet sistemi i vlersimit pr emrimet e tjera


T futet kontrolli gjyqsor pr shtjet e emrimit