Presidenti rajonal katalonjas i shkarkuar Carles Puigdemont ndodhet n nj kontradiktore. A sht kjo arsyeja, prse ai mban nj qendrim kontradiktor?


Ai sht ulur n nj lokal n qytetin e tij t lindjes Girona dhe ha drek. Nj grup basketbollistsh dshirojn t bjn nj fotografi me t s’ka problem. Puigdemont del shkurt para ders, duke kaluar para kamerave dhe reporterve q e pyesin (“A e keni t qart, q jukan shkarkuar?”), ai pozon pr fotografin dhe kthehet srish brenda, e vazhdon t haj.


Pothuajse njkohsisht n televozionin katalonjas transmetohet nj fjalim institucional” i regjistruar i ish-presidentit rajonal. N t Puigdemont e refuzon largimin e tij nga posti dhe bn lutje pr durim, qendres dhe perspektiv “, pr t avancuar me planin e tij t pavarsis. Pran tij jan vendosur si pr nj burr shteti flamuri katalonjas dhe ai europian.


Pas fjalimit srish ai shfaqet n nj transmetim t drejtprdrejt t nj televizioni: Presidenti Ni shkarkuar sht ulur bashk me fqinjt, thot moderatorja.


Duket sikur, kjo t sihte nj dit fare normale pr Carles Puigdemont. Asgj nuk duket se ia prish atij qetsin. As kur m von n restorant, ku ai vazhdon t qendroj i ulur, qindra serhixhinj dh etifoz e rrethojn at. “President Puigdemont”, thrrasin ata. Edhem shum kamera e filmojn skenn.


Virtual dhe utopik


Esht absurde, komenton nj kaimtar. Duket sikur zoti Puigdemont jeton n dy bot t ndryshme: n botn e qeveris spanjolle dhe n botn e vet, q i ngjan m shum nj realiteti virtual”. “Realiteti virtual” nuk sht larg nga utopia katalonjase”, n t ciln e ka drejtuar popullin katalonjas Carles Puigdemont.


Nj utopi, n t ciln zgjedhjet kaotike paraqiten si referendum i vlefshm me rezultatet t besueshme. Nj utopi n t ciln rregullat vendosen e menjher pasktaj nuk respketohen (48 or pas shpalljes s rezltateve t referendumit sipas planit fillestar duhej t shpallej pavarsia nga 48 or kaloi gati nj muaj). Votimet parlamentare festohen si legjitime, por n fakt nuk jan t tilla si p.sh. vendimi pr pavarsin e Katalonjs t premten (27.10).


Sipas prof. Oriol Bartomeus, politilog n Universitetin autonom t Barcelons, votimi nuk duhej zhvilluar fare, sepse parlamenti n baz t ligjit nuk ka kompetenca t vendos pr sovranitetin e Katalonjs “. Avokatt e parlamentit katalonjas kan arritur n t njjtin konkluzion.


Opozita para votimit n shenj proteste u largua nga salla plenare. Nga deputett q mbetn dhjet votuan kundr rezoluts pr konstituimin e nj republike katalonjase si shtet i pavarur dhe sovran “. 70 deputet votuan pro dhe e miratuan rezolutn. Dy dorzuan flet t bardha.


Separatistt t prar


Baza e ithtarve t pavarsis prreth Carles Puigdemont s fundi dukej e dobsuar. Ajo u shprb n dy kamp: nj krah i moderuar, q n fund krkonte zgjedhje t parakohshme rajonale, dhe nj pjes e pa kompromis, q krkon hi m pak se shpalljen e pavarsis n mnyr unilaterale. Veanrisht prarja doli n pah, kur Puigdemont para dy javsh deklaroi pavarsin dhe menjher e suspendoi at.


Nga njra ai ky ishte nj lshim ndaj partis radikale t majt CUP (Kandidatura e Unitetit popullor),q siguri shumicn n parlament. Nga ana tjetr ky ishte nj sinjal i lshimit ndaj pjess s moderuar benda partis s tij PDeCat (Partia Europiane Demokratike e Katalonjs).


Ndarja n dy kampe doli qart n pah t premten, kur ministri prgjegjs pr siprmarrjet Santi Vila dha dorhejen pr protest kundr vendimeve t presidentit rajonal dhe e komentoi vendimin e tij n titter: “Prpjekjet e mia pr dialog srish kan dshtuar.”


“N bllokun e pavarsis ka ende nj prarje”, thot eksperti Oriol Bartomeus. “Tani kjo nuk sht e dukshme, por do t jet evidente n ditt e ardhshme, kur t diskutohet , nse prkrahsit duhet t marrin pjes n zgjedhje m 21 dhjetor ose jo.”


Kto mosmarrveshje pasqyrohen edhe nga fryma n rrugt e Barcelons. Lvizja fillimisht homogjene e pavarsis u shprb n kampe t ndryshme: Nga njra an prkrahsit e flakt t pavarsi e kan ndryshuar mendimin qkurse nisn t trhiqen nga Katalonja bankat dhe siprmarrsit. Njerz kta, q n fillim dshironin nj statut m t fort autonomie pr Katalonjn dhe pr protest dhan votn e tyre po” n referendum.


Por ka edhe katalonjasit e tjer, t cilt shfaqen n demonstratat m t spikatura dhe krkojn vetm pavarsin. Kt pavarsi ata e patn tani edhe pse fare shkurt.


29 tetor 2017 (gazeta-Shqip.com)/DW