Fitues i mimit letrar Balkanika, sht shpallur turku Tahsin Juxhel me romanin Gradaciela, ndrkoh q kandidati shqiptar Ylljet Alikaj sht nominuar ndr tre pretendett kryesor t ktij viti, i cili prkonte me 10-vjetorin e themelimit t mimit "Ballkanika", themeluar nga nj grup botuesish t njohur t vendeve t Ballkanit, me nismn e botuesit dhe autorit bullgar Nikolai Stojanov. N ceremonin e organizuar me kt rast, ve antarve t juris, autorve kandidat dhe botuesve organizator, kan qen t pranishm personalitetet m t njohura t jets kulturore n Bullgari dhe personalitete t larta t jets politike t ktij vendi. Pr mimin e romanit m t mir t vendeve t Ballkanit pr vitin 2006, komisioni i botuesve ballkanik kishte caktuar nga Shqipria, shtpin botuese "Toena" t Tirans.