Bëhet fjalë për një destinacion interesant dhe plot dinamizëm


Bangkok është thelbi i Tajlandës dhe është edhe kryeqyteti i saj. Nga një port i vogël tregtar është bërë një nga qytetet më dinamike dhe me ndikim në Azinë Juglindore. Qyteti ka rreth 10 milionë banorë,dhe falë zhvillimit të tij të papritur, është një nga ato qytete që ka më shumë trafik. Në këtë qytet, për arkitekturat e tij polikromatike dhe demonët e çuditshëm të artë qëndron Pallati i Madh i Bangkok, ish-rezidenca zyrtare e sundimtarit të Tajlandës. Ai përbëhet nga njëqind ndërtesa që ju lënë pa frymë për shumëllojshmërinë e stileve arkitekturore dhe pasurinë e detajeve. Është një festë e artë dhe mozaikë, tempujt dhe kishat.Kompleksi u ndërtua në vitin 1782 me urdhër të mbretit Rama I, i cili transferoi kryeqytetin nga Thonburi në Bangkok. Heterogjeniteti i stileve varet nga fakti se ndërtesat dhe elementët dekorativë në përgjithësi janë ndërtuar në rreth një shekull, sipas dëshirës së sovranëve që arritën në fron nga Rama I e tutje. Në Wat Phra Kaew është statueta e nderuar e Budës smerald, që konsiderohet statuja më e shenjtë në të gjithë Tajlandën.


Midis manastireve më të vjetra dhe më të respektuara është Wat Pho. Ky është vendi ku ruhet Buda e famshme. Një statujë e famshme 46 metra e modeluar në suva dhe e mbuluar me një pllakë ari që përshkruan Budën në arritjen e Nirvana.  Këtu ka më shumë se njëqind kontejnerë ku është e zakonshme të lihet një ofertë si simbol i fatit të mirë. Vetëm jashtë kompleksit monumental, ka stalla të shpërndara me vepra artizanale lokale, një mozaik ngjyrash gjithmonë shumë të gjalla.


Gjatë natës, Bangkoku është edhe më i ethshëm sesa gjatë ditës. Nën një tuk-tuk tradicional të zbukuruar me dritë me ngjyra të shumta mund të shkosh në zbulimin e qytetit të madh. Bangkoku ka një hekurudhë të ngritur. Ai përbëhet nga dy linja hekurudhore që ndërpriten në një pikë të vetme për një gjatësi totale prej rreth 30 kilometrash. Kjo është mënyra më e shpejtë për të udhëtuar nga njëra anë e qytetit në tjetrën. Stacioni Siam është një pikë qendrore e qytetit, një vend takimi dhe destinacion ideal pazaresh. Në çdo cep të qytetit ka tuk-tuk. Sigurisht mjetet më praktike, jo vetëm folkloriste, me të cilat do të lëvizin në kryeqytet.


Ndër kuriozitetet që lidhen me këtë kulturë ekziston një çështje që ka të bëjë me fushën e sportit. Në fakt, në Tajlandë, ushtrohet një art luftarak të njohur si Muay Thai ose si boks tajlandez. Kjo është një teknikë e lashtë luftimi e Thai, ku kandidatët sfidojnë njëri-tjetrin, duke përdorur kombinime të lëvizjeve që përfshijnë tetë pjesë të trupit.


Një nga faktet më interesante dhe kureshtare në lidhje me këtë pjesë të botës janë tregjet lundruese. Është pikërisht këtu, në brigjet e lumit që rrjedh jetën e vërtetë të njerëzve lokalë. Shitësit largohen herët, para agimit dhe shesin fruta, perime dhe suvenire në anije. Një traditë që pasqyron kulturën e të gjithë Azisë Juglindore. Ndër më të njohurit është ajo e Amphaëa. Është një udhëtim i gjallë i anijeve që ofrojnë ushqim dhe prodhime artizanale. Është pikërisht këtu, jo shumë larg tregut që shtëpitë tipike të ndërtuara në stilti dalin nga kanalet më të vogla.


Bangkoku shtrihet përgjatë lumit Cha Phraya. Lumi është aksi më i rëndësishëm i transportit dhe tregtisë në vend. Lumi formohet në qendër të veriut të vendit, në bashkimin e lumenjve Ping dhe Nan duke krijuar një zonë ujëmbledhës me rëndësi të madhe. Lundrimi përgjatë këtij lumi ju lejon të shihni këtë qytet emocionues nga një perspektivë tjetër. nuk kalojnë pa u vënë re Kulla e Lumit Jug, një rrokaqiell me lartësi 258 metra ose River City Bangkok një qendër tregtare dedikuar artit dhe antikave.


Nga ana tjetër, megjithatë, qyteti i kontrasteve në Bangkok, gjithashtu tregon ndërtimet e saj tradicionale. Ashtu si Wat Arun, tempulli i agimit, me germën e tij qendrore të bërë me tulla të stukuara të zbukuruara me mijëra copë prej porcelani me ngjyra kineze. Bangkoku është një qytet me një mijë ngjyra, tradita interesante, tuk-tuk i pamatur dhe tempuj plot shenjtëri. Një kryeqytet që përmban të gjitha aspektet e Azisë Juglindore. Me pak fjalë, një qëllim pak të thuhet i pashmangshëm!


11 janar 2019 (gazeta-Shqip.com)