Projekti

Banka Botrore akordon 750 mij dollar pr rinovimin e 53 pallateve t vjetra n Elbasan. Fasadat e ktyre ndrtesave, q nuk kan njohur suva q kur jan ndrtuar 30-40 vjet m par, do t suvatohen e ngjyrosen si sht
n kryeqytet kto vitet e fundit. Gjat fundit t muajit gusht ka filluar suvatimi i fasadave t pallateve t vjetra, q stonojn me rikonstruksionin e bulevardit kryesor t qytetit dhe q do t vazhdoj prgjat stins s vjeshts. Realizimi i ktij investimi ka filluar pak jav m par fal nj financimi t Banks Botrore, q i ka akorduar Bashkis s Elbasanit pr fazn e par t ktij projekti nj fond prej 750 mij dollarsh. Aktualisht n qytet ka filluar puna pr suvatimin e fasadave t 53 pallateve, me nj siprfaqe totale prej mbi 60 mij metrash katror. Ky projekt, sipas nnkryetarit t bashkis, Serafin Papa, do t shtrihet n t gjith qytetin e Elbasanit, ku mbi 80 pr qind e ndrtesave jan me fasada t pasuvatuara q nga koha e ndrtimit t tyre. Por, ndrsa sht duke u realizuar projekti m ambicioz i ndrmarr ndonjher n kt aspekt jan shfaqur vshtirsit e para. Shtesat e panumrta pa leje, vendosja e ative mbi ballkone, instalimet elektrike e telefonike n mnyr t pastudiuar jan
nj penges pr realizimin me sukses t plot t projektit pr rehabilitimin e fasadave. Megjithat, nga ana e firms q po punon pr realizimin e ktij projekti u sht krkuar qytetarve mirkuptim, n mnyr q investimi t ec me ritme t shpejta. N fund t vjeshts pritet q ky bllok pallatesh t vjetra t ket marr ngjyrat e kohs n Elbasan. Sa pr ndrtimet pa leje, bashkia ka krkuar q pr shtesat e bra, qytetart, krahas takss pr seciln shtes, t paguajn edhe pr fondet shtes q krkohen pr suvatimin dhe lyerjen e tyre.
#