Qytetart gjithnj e m pak po u drejtohen bankave pr kredi, e sidomos pr kredi pr t bler banes. Pothuaj n t gjith muajt e ktij viti binomi kredi pr individ dhe shitje banesash t reja sht n rnie t ndjeshme duke reflektuar kshtu situatn e prgjithshme ekonomike. Kjo ka shkaktuar q n ndryshim me pritjet e ekspertve t bankave edhe n tremujorin e dyt t ktij viti, krkesa e individve pr kredi krahasuar me tre muaj m par ka nj balanc negative minus 3.2 pr qind.


T dhnat e Banks s Shqipris specifikojn se rnien m t madhe e ka
shnuar krkesa pr kredi pr blerje banese e cila ka nj balac
negative prej minus 17.8 pr qind. Krahasuar me tremujorin e vitit t
kaluar krkesa ka rn me rreth 8 her. Ekspertt e lidhin kt situat
me prkeqsimin e besimit konsumator, zhvillimet n tregun e pasurive t
paluajtshme si dhe shtrngimin e kushteve t kreditimit nga bankat.
Kjo situat i ka detyruar bankat q t ulin komisionet dh t rrisin
maturitetin maksimal t kredis por megjithat rnia e krkess sht e
ndjeshme.Nga ana tjetr kjo rnie e krkess pr kredi sht pasqyrimi I
situats q po kalon sektori I ndrtimit. Megjithat rnia e shitjeve
n kushtet e indekseve t njjta t kushtimit n ndrtim ende nuk kan
ndikuar n cmime, t cilat vazhdojn t mbeten n t njtat nivele t
larta.Adi Darsi