Brezi kufitar n Bjeshkët e Nemuna t komunës s Deçanit e cila kufizohet me Malin e Zi, ku problem mbetet ende situata rreth caktimit të vijës kufitare.
Qytetar e kësaj ane janë t shqetësuar tokat t cilat po hyjn n diskutim pr cshtjen e demarkacionit mes Kosovs dhe Malit t Zi, raporton RTK.

AdPlatformZone = {id: "549fcab82",format: "410x0"};


Banort e kësaj zone thon se ka 15 vjet q policia malazeze nuk i lejon t dalin pr t’i punuar tokat e tyre;

“Gjith her ka qen e jonja, kemi marr amanetin prej babs, prej babagjyshit e prejkatragjyshit q kto prona janë t Kosovs dhe nuk do t’i japim kurrë dhe do t ua përcjellim gjeneratave t tjera q vijnë. Pr ndryshe, do t ketë pasoja nse nuk vendoset kështu qysh themi na, e qysh ka qen. Mund ket pasoja dhe t marrim masa edhe m radikale. Por, nuk kemi dshir”, tha nj baor.

Sadri Zekaj, antar i Kshillit Protestues t banorve pr cshtjen kufitare, kërkon nga institucionet lokale dhe qendrore q t merren m seriozisht me kt cshtje.
“Boll deri n kodër. Kodr e këndej nuk lejojmë. E jona u kan edhe atye e anej po nuk po dojm na me shku me harta t vjetra. N kodër e këndej gjithmonë u kan e jonja dhe nuk lejojmë. Populli ka me reague edhe m ashpër. Megjithshe nj her jemi duke bisedue me qeverinë, dhe krkojm prej saj q nj her t pushoj kjo cshtje, t merren vesh ma mir mos t nguten me u nnshkrue se pasojat nuk dihet qysh janë”, tha ai.