Qeveria shqiptare shprehet optimiste n pritje t nj vlersimi pozitiv nga ekspertt e Bashkimit Europian sa i prket prmbushjes s tre kritereve shtes pr procesin e liberalizimit t vizave me vendet e bllokut. Lajmi konfirmohet nga Ministri i Brendshm Lulzim Basha gjat nj seance dgjimore n Komisionin e Siguris. Sipas Bashs, strukturat shtetrore kan arritur t prmbushin tre kushtet shtes, q kan t bjn me hartimin e nj strategjie pr riintegrimin e t riatdhesuarve, vazhdimin e prmirsimit strukturor t kapaciteteve n luftn kundr krimit e korrupsionit si dhe zbatimin e ligjit pr konfiskimin e aseteve kriminale.

Basha “Presim vlersim pozitiv nga ekspertt e BE. Pr kushtin e par qeveria ka marr masa pr hartimin e nj strategjie pr riintegrimin e t riatdhesuarve. U prcaktuan qart burimet njerzore dhe financiare pr planin e veprimit. Ekspertt e BE do ta gjejn kt kusht t prmbushur nga Shqipria. N luftn kundr trafikut t qnieve njerzore jan shtuar burimet e nevojshme pr kt gj. Edhe n strukturn e narkotrafikut mbizotron e njjta gj. Ekspertt vlersojn faktin q qeveria alokoi fonde pr sistemin Memex n mnyr q inteligjenca kriminale t jet e mbledhur n nj sistem t brendshem. Kemi ’intaluar mbi 230 banda kriminale dhe po merremi me konfiskimin e aseteve t tyre. N bashkrendim me prokurorin mbi 10 eshtje jan finalizuar me sukses, ku pr 5 prej tyre ka vendime gjykate. Qeveria ka 10-fishuar burimet pr t intensifikuar luftn n kt drejtim."

M tej Minsitri Basha u sht prgjigjur pyetjeve t deputetev t opzoits n lidhje me treguesit e siguris n vend, at pr luftn kundr trafikut t lndve narkotike si dhe siguris t pasaportave biometrike.

Basha "Opozita po denigon punn dhe arritjen e Policis s Shtetit. Shqipria nuk sht m vend tranzit i qenieve njerzore dhe i trafikut t heroins. Indikatort e siguris jan nn mesataren e vendeve t BE. Lufta kundr kanabisit sivjet ka fituar nj dimension t ri. Vit historik pr uljen rekord t kultivimit t saj. Pasaporta shqiptare sht m e sigurt se kurr."

Prgjat seancs dgjimore, e cila zgjati afro tre or, minsitri Basha ftoi opozitn t jap kontributin e saj duke mbshtetur autoritetet shtetrore sa i prket prmbushjes s kushteve q do t'i hapin dyert shqiptarve pr t lvizur pa viza brenda ktij viti n BE.