Ministri i Brendshm Lulzim Basha ka deklaruar se nga vendet e BE nuk ka asnj penges pr heqjen e regjimit t vizave me Shqiprin. N nj konferenc t posame pr mediat pas kthimit nga Luksemburgu ku mori pjes n takimin e Ministave t Brendshm dhe t Drejtsis t vendeve t BE, Ministri i Brendshm Basha u shpreh se liberalizimi i vizave pr shtetasit shqiptar do t ndodh brenda ktij viti, ndrsa tre kushtet teknike do t plotsohen n koh

“Angazhohemi plotsisht pr prmbushjen e t tre kritereve brenda afatit. Nga deklarata e Komisionerit Fule, sikundr nga deklarata e Komisioneres Malmstrom dhe nga t gjith deklaratat e deritanishme t institucioneve europiane shihet fare qart se nuk ka asnj penges politike apo munges vullneti politik pr t prfunduar me sukses procesin e heqjes s vizave, pr t cilin tashm ekziston edhe elementi m i rndsishm, propozimi pozitiv i Komisionit Europian. Ju them edhe njher se nga leximi i do deklarate t do institucioni europian dhe t do prfaqsuesi t vendeve antare del qart se nuk ka asnj penges politike dhe asnj munges vullneti politik pr t proceduar prpara me heqjen e vizave, veanrisht tashm q mbi tavolinat e tyre ndodhet propozimi pozitiv i Komisionit Europian, si gardian i ports dhe institucioni m i besueshm n kt drejtim.

Me Presidencn e ardhshme belge, sikundr me Presidencn spanjolle, kam patur kontakte n nivelin e ministrave t Brendshm dhe ministrave t Migracionit dhe ju deklaroj me prgjegjsi t plot se Belgjika, sikundr vendet e tjera antare t BE, mbshtet pa asnj rezerv procesin e liberalizimit t vizave dhe mbshtet pa asnj rezerv propozimin e Komisionit Europian. Prandaj shpreh bindjen e plot se gjat presidencs belge do t jemi edhe n fazn prfundimtare t marrjes s vendimit dhe futjes n veprim, duke lejuar lvizjen e shqiptarve pa viza brenda ktij viti”.Duke u ndalur tek situata politike n vend, Basha i cilsoi si tentatviva t dshtuara prpjekjet e opozits, pr ta lidhur procesin e liberalizimit t vizave me situatn politike.

"Dshirn pr t lidhur procesin e heqjes s vizave me situatn politike apo me kushte politike, un e shoh si nj prpjekje t dshpruar t fundit pr t bllokuar procesin nga t njjtt aktor q u prpoqn ta bnin kt edhe para t enjtes s kaluar, por q dshtuan sepse e enjtja e kaluar faktoi se procesi i heqjes s vizave sht nj proces i pandalshm dhe se shqiptart do t lvizin pa viza brenda ktij viti n hapsirn Schengen pavarsisht prpjekjeve t padenja t disa aktorve pr ta bllokuar at. E kam fjaln pr aktor t brendshm dhe jo t jashtm."

Basha u shpreh se pas liberalizimit t vizave dalin detyra t reja pr shtetin shqiptar, sfida t reja sikundr tha ai q duhen kaprcyer. N kt kuadr do t ket nj zbatim rigoroz t strategjive ekzistuese n veanti t lufts kundr trafiqeve, krimit t organizuar dhe terrorizmit.