Austri
Ministri i brendshm flet pr heqjen e vizave

Ministri i Brendshm Lulzim Basha n takimet q ka zhvilluar gjat Forumit t 10 t Salzburgut n Austri, me disa prej homologve t vendeve antare t Bashkimit Europian ka marr garancin se n nj nga mbledhjet e vjeshts Kshilli i Ministrave t Brendshm do t marr vendimin mbi propozimin e Komisionit Europian pr heqjen e vizave pr qytetart shqiptar.


“Kam patur bisedime dypalshe me disa prej kolegve t Bashkimit Europian, t cilt m kan siguruar se presin finalizimin e hapave teknik nga Komisioni Europian dhe q shpresojn q n mbledhjet e tyre t ardhshme n Tetor apo Nntor, dhe kto mbledhje i ndajn tre jav nga njra- tjetra, t finalizojn vendimmarrjen pr lvizjen e lir t qytetarve shqiptar”, deklaroi Ministri i Brendshm Lulzim Basha. N Forumin e 10 t Salzburgut, Shqipria sht vlersuar si nj shembull n rajonin e Ballkanit Perndimor n fushn e menaxhimit t integruar t kufijve dhe t lshimit t dokumenteve t identitetit t standardeve m t larta europiane.
#