brbrKryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha  zhvilloi sot pasdite nje takim me Eurorodeputetin dhe raportuesin per Shqiperine ne Parlamentin Europian Knut Fleckenstein ku ne fokus ishte qendrimi i opozites ne lidhje me bojkotin parlamentar dhe nisjen e protestavebrbr
brbrPas takimit ne nje prononcim per mediat kryetari i PD-se Basha tha se diskutuam me Fleckenstein ato cfare opozita ka ne axhenden e saj pasi me kete qeveri nuk mund te shkohet ne zgjedhje Partia Demokratike opozita eshte e bashkuar ne kete qellim eshte e vendosur te jete me qytetaret shqiptare deri ne realizimi e kesaj ceshtje jetike per vendinbrbr
brbrBasha shtoi se ne keto kushte nuk ka asnje zgjidhje tjeter pervec qeverise teknike Ky eshte vendimi i opozites per te mos qene pjese e nje parlamenti fasade deri ne momentin kur partite politike ne ate parlament por dhe partite politike jashte parlamentit te jene pjese e nje pakti kombetar e nje qeverie teknike qe te garatoje zgjedhje te lira dhe te ndershmebrbr
brbrUne i tregova erodeputetit Fleckenstein jo thjeshte vendimin e opozites por dhe bindjen time se ne kete parlament fasade opozita nuk ka vend se prioriteti jetik i shqiptareve zgjedhjet e lira dhe te ndershme jane ne rrezik Ne do te kthehimi ne parlament kur te gjithe faktoret politik do te marrin pergjegjesi per tju dhene shqiptareve nje qeveri qe do te garantoje zgjedhje te ndershme tha Bashabrbr
brbrPyetjes nga media se erodeputeti Fleckenstein  ka ardhur me mision per dialog mes paleve Basha tha se Fleckenstein nuk ka ardhur ne Tirane per te negociuar por eshte reporter per Shqiperine E falenderova per rezoluten e PE dhe detyra ishte ta informoja per qendrimet e opozites per ti shkuar deri ne fund zgjedhjeve te lira dhe te ndershmebrbr
brbrPyetjes se a e pengon protesta dhe bojkodi i opozites reformen ne drejtesi Basha tha se Partia Demokratike eshte krenare per kontributin ne reformen ne drejtesi Mazhoranca Rama-Meta premtoi se paketa e shtate ligjeve do te behej me konsensues me opoziten ajo e shkeli premtimin te dhene partnereve nderkombetare dhe sot nuk ka si ta drejtoje gishtin nga opozita sepse ne nuk u veteperjashtuam por mazhoranca Rama-Meta na perjashtuanbrbr
brbrSot jetike per vendin jane zgjedhjet e lira dhe te ndershme dhe rruga e vetme per te garantuar kthimi e opozites eshte pakti kombetare per zgjedhje te lira dhe te ndershme theksoi Bashabrbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br