“T nderuar koleg Kryeministra!


Jam shum i nderuar dhe shum i prekur q jam ktu dhe dua t’ju falnderoj q m keni ftuar t marr pjes n kt takim t madh. Por, jam gjithashtu i prekur se 18 vjet m par un isha ulur prpara krerve t rndsishm t shteteve evropiane, at dit, ky qytet i bukur ishte nn bombardim. Dhe un po prdorja t gjitha leximet e mia pr t shkuarn e tij t madhe, duke ngritur zrin pr at q po ndodhte ktu. Ne jemi shum t privilegjuar dhe t lumtur q jemi sot ktu. Un jam gjithashtu shum i prekur dhe i lumtur pr ndryshimet e mdha q ka
ky rajon gjat ktyre viteve. N nj t shkuar jo t largt, pothuajse t ngjashme me disa rajone afrikano-lindore, tani rajoni prfshin vende antare t BE-s, si p.sh. Sllovenia, Bulgaria dhe Kroacia, q sht n prag t antarsimit. Vendet tona, Shqipria, Mali i Zi, Bosnja dhe Maqedonia sht m afr, t gjitha vendet tona po punojn shum seriozisht pr projektet tona evropiane. Vende, q tani po shikojn si t punojm m ngushtsisht s bashku. Un jam thellsisht i bindur se bashkpunimi rajonal, miqsia sht jetsore pr t ardhmen e tyre. Por, fardo q ka ndodhur n rajonin ton, n vendet tona, nj gj sht e sigurt, forca kryesore nxitse mbetet integrimi n BE. Prandaj, vendet tona po mundohen t largohen nga e shkuara e tyre. sht nj moment shum interesant pr vendet tona, interesi i tyre kombtar po bhet identik me idealet evropiane, interesin evropian.


Un jam plotsisht dakord me Kryeministrin Pahor se ka ende probleme dhe rruga m e mir pr t’i zgjidhur sht mbajtja e interesave evropiane, idealeve evropiane si gjja m e mir pr vendet tona.


Un prshndes marrveshjen q nnshkruan qeverit e Sllovenis dhe Kroacis. Un prgzoj gjithashtu kombin slloven pr rezultatin e arritur n referendum, sepse do sinjal i gabuar n Bruksel dmton t gjith rajonin. Vendet e tjera po zgjidhin problemet e tyre. Prshndes progresin q Kosova dhe Maqedonia bn me kufijt e tyre, duke zgjidhur problemin e kufijve n nj rrug shum t civilizuar. Ne duhet t biem dakord t gjith q t ruajm kufijt aktual. Ka ende konflikte pr kufijt, por kjo sht shum antiproduktive dhe e rrezikshme. Vendet perndimore kan
investime t jashtzakonshme n kt rajon dhe ruajta e kufijve aktual sht n interesin evropian, t idealeve evropiane, por edhe n interesin e vendeve tona. Jam Kryeministri i Shqipris, nj komb q jeton n tri shtete t tjera. Por, sido q t jet, ky sht nj vazhdim gjeografik dhe etnik. Askush nuk sht nj enklav. Por un e them me z t lart se ruajtja e kufijve aktual sht n interes t shqiptarve. Pr Shqiprin, sht shume e rndsishme q t bj q idealet tona t prevalojn. Kshtu, un mendoj q ruajtja e kufijve aktual ka nj rndsi thelbsore.


Puna pr nj bashkpunim rajonal sht jetsor pr ne. Megjithse ekziston nj vullnet i fuqishm, ai nuk sht n nivelin e duhur. Ne tani po luftojm s bashku krimin e organizuar, por ne duhet t bashkojm t gjitha mjetet tona.


Neve na mungon nj bashkpunim n infrastruktur. Megjithse Bashkimi Evropian ka
investime t shumta, investime t tjera n infrastruktur n rajonin ton do t ishin shum t rndsishme. Jam shum i prekur nga fjalt q Kryeministri Fillon dhe Kryeministri Tusk than pr t ardhmen ton evropiane. Un jam plotsisht dakord q duhet t bazohet n merita. Por, ka prova t qarta se n arkivat e BE-s ju gjeni gjithashtu nj proces t prshpejtuar. Dhe kto raste t prshpejtuara ishin nj kontribut i madh pr lirin, demokracin dhe prosperitetin. Prandaj e quaj nj proces q nuk mund t ndalet, nj proces i pakthyeshm. Por, nxitja e tij sht jetsore pr vendin ton.


Tani dua t them disa fjal pr krizn ekonomike. Vendi im ia doli t prballej m mir me kt kriz. Ne regjistruam nj rritje prej 8% n 2008, 3,5% vitin e kaluar dhe prsri kemi nj rritje. Dua t ndaj me ju disa momente t saj. Un besoj se arsyet m t mdha pse ekonomia jon e vogl mbijetoi, sht, sepse kjo kriz e gjeti vendin ton me nj barr t ult fiskale. Un besoj se ishte nj element i rndsishm q e ndihmoi ekonomin ton tija dilte m mir. Shum her kam menduar pr nj shprehje t Ronald Reganit q thot se “qeveria sht problemi”. N shum aspekte, qeveria mund t jet nj problem. Por, un mendoj se problemi m i madh jan parat. Pr kt, neve na nevojiten m shum para pr investime dhe privatet.


Ne po investojm fuqishm n infrastruktur, 10% t GDP-s. Qllimi yn nuk sht q t bazohemi m shum tek konsumi, por m shum tek investimet. Ne kemi nj administrat t vogl. Tani kemi nj situat t uditshme. Nj ekonomi reale prpiqet t ngjitet srish n nj sistem bankar shum t ngurt. Euroja ka filluar t kthehet srish n Shpatn e Demokleut pr ekonomin ton t eurozuar. Kjo sht e vrteta. Do t krkoj q t hidhni nj sy nga vendet tona. Ne jemi jasht Eurozons, por jemi nj vend i eurozuar. Banka Evropiane pr Investime, BERZH, po adoptojn politika m agresive, por ende kur un shoh sistemin ton bankar n nj situat ende t ngurt, un kuptoj se m shum ndrhyrje tek euroja do t ishin t nj rndsie jetike pr t na ndihmuar ne t parandalojm nj situat t vshtir dhe serioze n t ardhmen.


*Fjala e Kryeministrit Berisha n samitin e Dubrovnikut