Pasi kan jetuar pr afro 500 vjet n shtpit e tyre, disa prej familjeve m t vjetra n kryeqytet, n mnyr t befasishme jan lajmruar nga Bashkia e Tirans se i kan shtpit pa leje. Letra e bashkis pr disa familje q banojn n qendr t Tiranes, u shoqrua menjher me ruspa dhe fadroma, duke prishur nj pjes t oborrit. Banort krkojn t shpronsohen sipas ligjit dhe akuzojn se shtpit e tyre jan prishur me pa t drejt, pasi jan prfshir me qllim n rrugn “Urani Pano”. Sipas tyre, nuk bhet fjal pr unazn e vogl, por pr nj rrug provizore q do ta marr bashkia n prdorim. Banort than se rruga q po hapet sht e gjitha me shtpi t vjetra tiranase.