Shtetet e Bashkuara të Amerikën janë kampionët e Botës në basketboll. Përfaqësuesja amerikane i mbajti ligjërat Serbisë në finale duke e mposhtur me rezultat 129-92.
Vetëm tre minutat e parë Serbia pati epërsinë, ndërsa që nga ajo kohë ata vetëm panë yjet e Amerikës duke bërë spektakël para syve të tyre. Irving me 26 pikë dhe Harden me 23 ishin dy nga më të mirët e mbretërve të basketbollit.

AdPlatformZone = {id: "f95795dd0",format: "410x0"};


SHBA edhe cilësohej favorite për të triumfuar në Botërorin që u mbajt në Spanjë, ndërsa Serbia ka pësuar një nga humbjet më të thella në Botëror duke u tupëruar për faktin e të qenit finalist./Indeksonline/


SSSA
ASS