ArtKontakt dhe Charls Entertainment jan 'arkitektt' e nj nate shum speciale rock-u n Tiran, me Ian Paice- bateristin themeluesin e grupit Deep Purple dhe Matt Filippini Band nga Italia.Do t jet nata e dymbdhjet e prillit, kur Ian Paice, bashk me grupin italian t rock-ut do t luajn muzikn e Deep Purple pr rreth dy or, nn dritat e amfiteatrit Calvin.Por Ian nuk vjen n Tiran vetm pr koncertin, atij i intereson t takoj muzikant rock-u shqiptar, pr t krijuar nj kontakt pr bashkprodhime, ose edhe pr t folur mbi muzikn q shoqroi revolucionin e shoqris moderne.Ai do t flas me publikun n nj auditor , titulluar Drumm Clinic n Akademin e Arteve, mbi profesionin e bateristit rock dhe energjin e ritmit q mban gjall pr dekada nj grup rock-u.Grupi legjend i rock-ut, Deep Purple, erdhi n Shqipri n 4 mars t vitit t kaluar kur dha nj koncert live pr disa mijra fansa shqiptar n Pallatin e Kogreseve, n Tiran n kuadr t turit t tyre pranveror07.Ndihemi mir q tur-i yn pranveror nisi me Shqiprin", u shpreh athere , Ian Gillan, q cilsoi s u kish plqyer entuziazmi i fansave, t cilt sipas tyre ishin shum t zjarrt dhe 'besnik' ndaj tyre.N fakt disa qindra fansa ndoqn n kmb koncertin e grupit legjend t viteve '70-'80, i njohur pr publikun shqiptar me kngt "Soldier Of Fortune", apo "Smoke on the ater". Ata interpretuan gjat ktij koncerti q zgjati afro 90 minuta kng nga albumi i fundit "Rapture of the Deep tour", kurse pjesa tjetr do ishin nga albumet e tyre t mparshme.