Gentian Zenelaj, nga sot deri më 30 maj në sallën Çehov të Teatrit të Metropolit, në komedinë e zezë, Jashtë bie borë
Sot n orn 21:00, n salln “ehov” t Teatrit t Metropolit, do t vihet n sken nj komedi e zez, “Jasht bie bor”, nga Vincenzo Salemme. Me regji t Najada Elmazit, skenografi t Beqo Nanajt, interpretojn aktort Gentian Zenelaj, Ervin Bejleri, Alban Musa dhe Ledion Zoi. “Jasht bie bor” sht historia e tre vllezrve, t cilt, pas vdekjes s nns, u duhet t prballen t vetm me jetn. Personazhi kryesor, i cili luhet nga Gentian Zenelaj, sht Cico. Cico duke qen vllai m i vogl, sht edhe m pak i afti, por njkohsisht edhe m i afti pr ta prballuar kt situat. Megjithse sht i smur mendor, sht mjaft i zgjuar dhe sht ai q e prjeton m tepr situatn n t ciln ndodhen ai dhe vllezrit. Stefani, djali m puntor, q i ka qndruar nns gjithnj pran, por q ka rn n depresion pr shkak t s fejuars, me t ciln duhet t martohet shum shpejt.


Enzo, i cili sht larguar i ri nga shtpia, sht nj kompozitor, gjithashtu n depresion. Shfaqja do t jepet edhe n 20, 21, 22, 23, 27, 28, 29 dhe 30 maj. Gentian Zenelajn e kemi par n “Portokalli” me grupin “The Shblsh”, tashm jemi msuar ta shikojm, po me t njjtt partner dhe me Lisa Kujovskn n nj format tjetr, “2XL”, por nuk e kemi par asnjher n rolin ku pritet ta shikojm sot, n at t nj t riu me probleme mendore. Tashm, babai i nj fmije 2- vjear - me humor, pasi sht gjja q di t bj m mir se gjithka, gjithashtu i iltr n komunikimin me t tjert - tregon pr sprovn q po kalon dhe se sa i ka hyr n zemr personazhi q do t interpretoj. Teatri sht dashuria e tij m e madhe dhe ai q e shtyn t interpretoj thot se sht vetm publiku. “Un do t interpretoja kudo, edhe n rrug, mjafton q t ket dy pal vesh pr t m dgjuar”, - thot ai. Zenelaj ekskluzivisht pr “standard” tregon pse pr dhjet vjet vazhdon t ushqej dashurin pr teatrin.


Cila sht fabula e “Jasht bie bor”?


Fabula e pjess sht nj ngjarje shum bashkkohore. Nj ngjarje q u prket t gjitha kohrave. sht kur materializmi vihet mbi emocionin, mbi marrdhnien familjare dhe mbi dashurin njerzore. sht historia e 3 vllezrve, t cilt sapo kan humbur nnn dhe n diskutim sht ndarja e pasuris mbi baz t testamentit q u ka ln nna, por me nj kusht, q t dy kta t kujdesen pr vllain e 3-t, Cicon, q jam un, q ishte me t meta mendore, i cili nuk ishte n gjendje t jetonte vetm. T dy vllezrit fillojn t shikojn interesat e tyre personale dhe mundohen t’ia ngecin njri-tjetrit vllain e tyre, i cili nuk ishte i aft pr t jetuar vetm. sht nj tragjikomedi shum interesante, nj nga veprat m t bukura q un kam lexuar, shum njerzore, sht e prekshme pr do komb, pr do kultur, pr do rac njerzore n bot, kshtu q jam i sigurt se n Shqipri do ta gjej vendin e saj shum mir.


Ju that se luani rolin e nj t smuri mendor. Si sht pr ju kjo sprov?


Gjithmon kta njerz i kam par si njerz me nj fantazi t jashtzakonshme. N qoft se do t luaja rolin e nj t smuri mendor skematik, do t ishte shum e kollajt, mirpo Cico nuk sht si t smurt e tjer mendor. Cico ka ndrtuar botn e tij, ka ndrtuar lojrat e tij, guaskn e tij, ku ka do gj, ishullin e tij imagjinar. Ky sht nj fmij i humbur, n qoft se do ta quaja kshtu, nga fmijt e Piter Panit, q ka shkuar n ishullin e Kurrkundit dhe sht brenda ktij ishulli dhe do q edhe vllezrit e tij t jen pjes e ktij ishulli, do q ta ndaj, t jet nj lumturi e barabart prderisa kan ngelur vetm. Ka qen e vshtir sepse duhet par pak m tepr se nj i smur mendor, klishe. Pra, duhet par si nj njeri, i cili ka shum t dhna n nj drejtim, mirpo ka mangsi n nj drejtim tjetr. Por, kjo nuk e bn aspak nj njeri jointeresant.


N galerin tuaj, keni disa role. A mund ta bj nj aktor identifikimin e vetes me personazhin?


N rolet e shumta q kam br, absolutisht q ka pasur personazhe t cilt kan pasur kto nuanca. Asnjher nuk ka qen kaq e theksuar dhe aq m tepr n nj rol dramatik, si sht personazhi q un po luaj. Jan nj mori njerzish, t cilt i vuajn kto pasoja, por jo vetm ata, por edhe njerzit q i rrethojn. Ndiej vrtet keqardhje dhe kam
shum kujdes q t mos abuzohet me personazhin, n kuptimin q ai t mos dal siprfaqsor, po t jet nj personazh i cili t’i bj njerzit t mendojn se brenda tyre ka dika q ndoshta ia vlen t’i dgjosh. Kan dika interesante q ndoshta ia vlen t’i duash dhe t’i mbash pran. T gjesh nj arsye.


Pse salln “ehov”?


Teatri i Metropolit sht nj teatr i ri, nj teatr shum interesant. Drejtori, Kio Londo, po bn nj pun shum t mir, duke i afruar t rinjt. Duke i dhn mundsi n kt rrmuj t madhe sallash, mungese sallash, teatri t bllokuar q t ken mundsi kta t rinjt me shfaqjet e tyre dhe jo vetm n nj sall. N Salln Bodrum, sht shfaqja “Varsja e rrobave” e luajtur nga aktor t rinj. M vjen mir q Londo u ka dhn kt terren q u mungonte artistve t rinj shqiptar. Mua nuk sht se m ka munguar skena. Un, faktikisht, jam do jav n sken. Teatrin un e bj pr t kompensuar ato vlera q nuk m’i jep televizioni.


Meq dolm tek televizioni. Ju keni interpretuar n dy formate t ndryshme humori, n “Portokalli” te Top Channel dhe s fundi n “Apartamenti 2XL” te “Vizion plus”. Ku ndiheni m t adaptuar?


T dyja jan formate shum t mira, sidomos n zhanrin q ato prfaqsojn. “Apartamenti 2XL” sht nj format komplet tjetr, sht nj zhanr i ri, si ishte “Portokallia” para 6 vjetsh. Un jam i sigurt q n t ardhmen do t dal nj zhanr i tret, po kaq i ri dhe ndoshta m i suksesshm. Por e rndsishme sht q t ket variacione. T ket kolorit. Njerzit t mos jen t detyruar t shikojn se s’bn nj program. T ken mundsi pr t par, t ken mundsi pr t zgjedhur.


A hyni n ata aktor q do t sakrifikonin gjithka vetm pr t
teatr, qoft pr t aktruar edhe n rrug, duke kujtuar teatrin e Shekspirit?


Un kam
teatr n rrug. Kam
teatr n burg, kam
teatr pr fmijt. Kam
teatr pr t smurt. Eksperienca ime teatrore sht shumprfshirse n kta 10 vjet q merrem me kt zanat. Nuk e kam problem, nuk m shqetson kjo. E rndsishme sht q t gjesh nj pal vesh q t dgjojn, ky sht gjith problemi. Urrej t bj teatr pr politik, pr militant, mitingar, grevist etj. Ku ka publik, ku ka popull, do t m plqente t bja teatr.


far e mbush jetn tuaj, prve teatrit?


Un kam shum pasione n jet. N qoft se nuk do t isha
nj aktor i mir, un do t isha
nj mekanik shum i mir. Jam shum i apasionuar pas makinave dhe pas motorve. T merrem me motorin tim sht nj pjes goxha e knaqshme e jets sime. M plqen kuzhina, t shtis, t rri me njerz interesant, t lexoj. Shum gjra q bn nj njeri i zakonshm, jo si Cicua. (qesh)