Shqipria do t ket rritje ekonomike m t lart sesa ishte parashikuar m par nga FMN-ja. Shefi i misionit t FMN-s pr Shqiprin, z. Gerwin Bell, ka pranuar dje se rritja ekonomike kt vit, nga ajo e parashikuar prej tyre 2%, do t shkoj n 3%. N nj intervist dhn pr “Top Channel”, Bell vlerson si mjaft t mir gjendjen ekonomike n vend dhe se parashikimet e FMN-s jan tejkaluar. Lidhur me rishikimet n buxhet Bell u shpreh se FMN sht n mbshtetje t plot t Ministris s Financave pr shkurtimet e shpenzimeve.


Z. Bell, Duke qen se ka kaluar gjysma e par e vitit, si e shikoni gjendjen e ekonomis shqiptare?


Deri tani mjaft mir. Ne jemi, n fakt, t habitur nga rezistenca e fort q e kemi par deri tani, nj ecuri qe e kemi par edhe n disa nga vendet m t prparuara, ku parashikimet tona jan tejkaluar nga ecuria e tremujorit t par. Ajo q shohim m s shumti, jan eksporte m t mira dhe shitjet me pakic dhe konsumi q mbahen mir. Ne gjithashtu shohim nj rikthim dhe forcim t besimit n sektorin financiar.


Cili sht parashikimi m i fundit pr rritjen ekonomike t 2010-s?


Deri tani parashikimi sht n nivelin 2-3%. Kur erdhm ktu, mendonim se ishte m afr 2%, tani mendojm se do t jet m afr 3%. Pra, jemi n nj interval q pak a shum prfaqson nj lloj konsensusi midis atyre q bjn vlersime ekonomike pr Shqiprin. Ky (nivel rritjeje) vjen pas nj niveli rritje 3.3% n vitin e kaluar, pra nuk sht aspak nj performanc e keqe, nse shihen sfidat n bot apo krahasuar me vendet e tjera n Evrop.


Prej dy vitesh borxhi publik ka ardhur n rritje dhe ka pasur shqetsime lidhur me kt. Mendoni se ky sht
nj krcnim pr ekonomin?


Mendoj se t gjith biem dakord q borxhi sht i lart dhe duhet t ulet. Kjo sht edhe detyra q ka ndrmarr ministri i Financave me rishikimin e mesvitit t buxhetit. shtja me borxhin sht se ka nj histori t gjat dhe nuk mund ta ulsh borxhin nga 59% (e GDP-s) n 50% brenda dits. E rndsishme sht q t sjellsh borxhin n nj tendenc rnse prsri. Ky sht qllimi i ministris n rishikimin e mesvitit t buxhetit dhe ne e mbshtesim plotsisht kt.


Shikoni rreziqe ne buxhet?


Buxheti origjinal, mendoj se tani t gjith biem dakord se bazohej mbi parashikime tepr optimiste pr rritjen. Por ajo q shohim sht se hert n koh jan kuptuar rreziqet dhe ka ulje n buxhet. E rndsishme sht q t mbahet nj mendje e hapur edhe pas rishikimit t buxhetit dhe t reagohet prsri nse rreziqe t tjera materializohen.


Mendoni se rishikimi i buxhetit do t mjaftoj pr t ribalancuar financat publike?


sht nj hap n drejtimin e duhur. A sht kjo e mjaftueshme? Varet se cili sht parashikimi pr rritjen ekonomike kt vit. Nse m pyesni mua, sinqerisht do t’ju thosha se do t bja m shum. Por un nuk kam sfern e kristalit dhe njerzit na kujtojn shpesh se ne ishim tepr pesimist n parashikim ton pr rritjen ekonomike vitin e kaluar. N rast se rezultojm pesimist edhe me parashikimin e ktij viti, mbase nuk po ju jap kshilln e duhur. Por gjja e rndsishme sht nj hap n drejtimin e duhur dhe lejon krijimin e amortizatorve n buxhet dhe kjo gj po bhet.