Lvizja

Ministri i Jashtm Jeremi i jep fund misionit pr lobimin e rezoluts s re n OKB

Shefi i diplomacis serbe, Vuk Jeremi, i dha fund misionit t tij dyjavor n Nju Jork, ku ai, n selin e OKB-s, loboi pr projektrezolutn serbe mbi Kosovn, t ciln Asambleja e Prgjithshme e OKB-s pritet q ta shqyrtoj n gjysmn e dyt t muajit shtator. Gjat ksaj periudhe, Jeremii zhvilloi m shum se 50 takime dypalshe me prfaqsues t vendeve-antare t OKB-s, n prpjekje pr t’i bindur ata q ta mbshtesin kt dokument. Shkurtimisht, ajo q u prpoq t’u thoshte ai bashkbiseduesve t tij, ishte se projektrezoluta serbe pr Kosovn i kundrvihet secesionizmit (shkputjes), shtje q, n fakt, ka nj dimension global dhe lidhet me shum raste n pjes t ndryshme t bots. Po ashtu, ministri i Jashtm serb u prpoq q t’ua interpretonte atyre mendimin e shpallur nga GJND-ja e Hags n favor t shpalljes s pavarsis s Kosovs nga kndvshtrimi i Beogradit, duke synuar q ta paksoj sa m shum rndsin e konkluzionit t ksaj gjykate dhe duke e interpretuar sipas dshirs s vet mendimin e saj, se “deklarata pr shpalljen e pavarsis s Kosovs nuk sht n kundrshtim me t drejtn ndrkombtare”. N t njjtn koh, t drguar t posam t Presidentit Boris Tadi i njohn brenda ksaj periudhe kohore, relativisht t shkurtr, me argumentet serbe prfaqsuesit e lart t 55 shteteve t bots. Gazeta e prditshme serbe “Danas” konsideron se rezultat i par i ktyre dy nismave diplomatike t Serbis, gjat tri javve q kan kaluar q nga shpallja e mendimit t GJND-s, mund t konsiderohet fakti se asnj shtet tjetr nuk e ka njohur Kosovn, gj q, n fakt, sht n kundrshtim me pritjet se menjher mbas shpalljes s mendimit t GJND-s do t vijonin njohje masive t pavarsis s Kosovs. Sidoqoft, n kto kushte, vendet e Pesshes (SHBA, Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Italia), n bashkpunim me qeverin e Kosovs, i kan rritur prpjekjet e veta, duke synuar, n radh t par, dy objektiva: q projektrezoluta serbe pr Kosovn e paraqitur n OKB t psoj fiasko dhe q sa m shum shtete ta njohin Kosovn, shkruan gazeta e msiprme, e cila thekson se faji q kan dshtuar prpjekjet e deritanishme t ministres s Jashtme t BE-s, Ketrin Eshton, pr inufikimin e shteteve antare t BE-s, i vihet Serbis. Fakti q Beogradi, pavarsisht se nga sa thot, po luan kartn e prarjes n BE, sa i prket shtjes s Kosovs, mund t’i kthehet atij si bumerang, pra se shtetet kryesore t saj (BE-s) do t mund t hakmerren, duke e bllokuar kandidaturn e Serbis n BE. Kt e konfirmoi kto dit edhe zvendskryeministri serb, Bozhidar Gjeli, prgjegjs pr integrimet europiane t Serbis, i cili theksoi se, me sa kishte dijeni ai nga kontaktet n Bruksel, Kshilli i Ministrave t BE-s nuk do ta shqyrtoj aplikimin e Serbis pr n BE kt shtator, sikurse pritej prgjithsisht dhe se sht e qart se Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Holanda dhe Belgjika shtjen e kandidaturs s Serbis n BE e lidhin direkt me projektrezolutn serbe t paraqitur n OKB. sht m se e qart se vetm nse Beogradi heq dor nga projektrezoluta e vet ose pranon q asaj t’i bhen korrigjime thelbsore, ather aplikimi i Serbis pr n BE do t marr “dritn e gjelbr”, sepse, prndryshe, ai do t mbes n ndonj sirtar t ndonj zyre t Kshillit t Ministrave t BE-s.
#