Ministri i Kulturs, Rinis dhe Sportit, z. Valton Beqiri, priti nj grup t mysafirve pjesmarrs n Festivalin Ndrkombtar Studentor pr Film dhe Teatr Skena UP n kt prbrje: Kartiel Schory, Drejtor i Fondacionit t Filmit Izraelit, Nik Powell, producent dhe drejtor i Shkolls Kombtare t Filmit n Londr, Jacques Achoti, profesor n Shkolln Kombtare t Filmit La femis n Paris, Bernd Buder, selektor nga Berlinale dhe Marcel Maiga nga Berlinale.Ministri Beqiri i falnderoi mysafirt pr pranin e tyre n Festivalin Skena UP. Qndrimi juaj n Kosov, tha ai, sht nj rast i mir q ju t njiheni nga afr me gjendjen e kinematografis, t artit dhe t kulturs tek ne. Un besoj se ju do ti transmetoni n vendet tuaja prshtypjet nga qndrimi juaj n Kosov, tha m tutje Ministri Beqiri, duke shtuar se kinematografia kosovare ka nevoj pr mbshtetje materiale dhe profesionale nga qarqet krijuese kinematografike evropiane dhe botrore.Ndrkaq, Kartiel Schory, Drejtor i Fondacionit t Filmit Izraelit, tha se ai dhe pjesmarrsit tjer nga vende t ndryshme t bots jan t impresionuar nga mikpritja dhe qndrimi i tyre n Kosov. Energjia e njerzve t rinj n Kosov sht nj potencial i cili duhet t kanalizohet dhe t shfrytzohet, tha ai, duke shtuar se t rinjt e ktij vendi kan pasion, interes dhe kurreshtje t shtuar pr filmin dhe pr artin.Gjat ktij takimi, Ministri Beqiri dhe mysafirt i shkmbyen idet e tyre n lidhje me mnyrn e gjetjes s fondeve pr mbshtetjen dhe zhvillimin e kinematografis kosovare.