Kryeministri Sali Berisha gjat mbledhjes s qeveris, ka prshndetur raportin e Banks Botrore Si t bsh biznes, i cili e rendit Shqiprin n vendin e dyt n bot, pr sa i prket prmbushjes s reformave q ka ndrmarr.Berisha u ndal n analizn q Banka Botrore, t ciln ai e konsideroi si institucioni m serioz i planetit, i bn reformave ekonomike t periudhs pranver 2007 - pranver 2008, n Shqipri."N klasifikimin e prgjithshm Shqipria l mbrapa n trsi rreth 50 vende n pozicionin e saj. Reformat e ktij viti kan
q Shqipria t spostohet nga vendi i 136 n vendin e 86, kurse pr disa tregues Shqipria po ecn drejt atis s bots", vlersoi Kryeministri Berisha.Kreu i Qeveris vuri n dukje se raporti i Banks Botrore do ti ushtrohet nj analize t hollsishme nga ministrit dhe agjencit e linjs, n mnyr q t prcaktohen t gjitha detyrimet q dalin prpara pr t kapur stacionin tjetr".