Vendimi për vizat, fryt i reformave të qeverisë
T tjera vepra publike t inauguruara dje nga Kryeministri Sali Berisha n Qarkun e Beratit, ku gjat takimeve me banorve iu rikthye vendimit t politiks s Brukselit pr t hequr vizat pr qytetart shqiptar. Ai vuri n dukje se vendimi historik sht fryt i reformave t ndrmarra deri m tani. Nj Shqipri q do t integrohet n Bashkimin Evropian, mund t integrohet vetm si nj Shqipri e zhvilluar, me infrastruktur dhe shrbime moderne, e cila ecn me shpejtsi drejt moshs dixhitale. N vijim t vizits n Berat, Kryeministri Berisha pruroi edhe prfundimin e punimeve pr rrugn Ura e Gorics-Mbreshtan dhe njkohsisht, fillimin e punimeve pr rrugn Mbreshtan-Sinj, investim i Fondit Shqiptar t Zhvillimit, me vler 2 milion dollar. Kryeministri Sali Berisha inauguroi n Qarkun e Beratit nj sr investimesh n infrastrukturn e komunave t ksaj zone, pr t
t mundur, si tha ai, lidhjen sa m t shpejt t fshatrave me rrugn kombtare, duke lehtsuar kshtu daljen e prodhimeve t tyre n nj treg gjithnj e m t gjer.


Kryeministri Berisha, pas prshndetjeve me banort, i siguroi ata se qeveria do t mbaj dhe shndrroj n realitet do premtim q ka dhn, sepse vetm nj Shqipri e zhvilluar dhe moderne mund t arrij objektivin e saj madhor, integrimin n Bashkimin Evropian. N kt kontekst, Kryeministri Berisha ritheksoi se brenda ktij mandati qeveria do t ndrtoj Boshtin e Jugut, q do t jet edhe projekti m i madh infrastrukturor i ktyre 4 viteve. Ndr projektet pr kt zon, Kryeministri prmendi ndrtimin e unazs s Shpiragut, n mnyr q t gjitha fshatrat t lidhen me rrug moderne automobilistike.


Berisha prmendi para banorve se gjat nj vizite n Berat, dy vite m par, autoritetet vendore i krkuan qeveris q t rindrtonim kt rrug pr zonn tuaj, zon me qytetar t mrekullueshm dhe prodhime t klasit t par, e njohur pr prodhimin e qershive dhe prodhimeve t tjera. “Jam i gzuar dhe i knaqur q vizitn time t par tek ju e bj me nj rrug t standardeve shum t mira, e cila ju shkurton shum distancn pr t dal n rrugn kombtare, pr t arritur n Berat, por edhe pr t’i nxjerr prodhimet tuaja jo vetm n tregun e Beratit, t Tirans dhe n tregje t tjera. Si e dini, zotimi yn m kryesor pr kto katr vite ka qen heqja e vizave pr ju dhe pr shqiptart. N fushatn elektorale, ne ju dham fjaln se gjat vitit t par t ktij mandati do t merrej vendimi pr heqjen e vizave”, - theksoi z. Berisha. Kryeministri i njohu m tej me vendimin e Komisionit Evropian, i cili do t propozoj heqjen e vizave pr Shqiprin. Sipas Berishs, ky vendim sht rezultat i nj ndryshimi shum t madh t qndrimit ndaj Shqipris dhe shqiptarve. Ky vendim, shtoi ai, sht dshmi e nj vlersimi t ndershm, t drejt dhe objektiv t rezultateve t t gjitha reformave tona. Ky vendim sht gjithashtu dshmi e fjalve t mbajtura, e premtimeve t bra realitet. “Ne duhet ta shohim njri-tjetrin drejt e n sy pr fjaln e dhn, pr fjaln e mbajtur. sht detyra e ksaj qeverie dhe e do qeverie q ju prfaqson juve, q ato q paraqet tek ju n fushatn elektorale, t’i shndrroj n realitet. Dhe un ju garantoj se ne, kt do t bjm. Sot, inauguruam kt rrug, por po sot inaugurojm edhe fillimin e punimeve deri n Sinj. Qeveria do t ndrtoj tr unazn e Shpiragut. T gjitha fshatrat, kudo q ndodhen do t lidhen me rrug moderne automobilistike. Sikundr Boshti i Jugut do t jet projekti m i madh infrastrukturor i ktyre 4 viteve. Nj Shqipri q do t integrohet n Bashkimin Evropian mund t integrohet vetm si nj Shqipri e zhvilluar, me infrastruktur dhe shrbime moderne, e cila ecn me shpejtsi drejt moshs dixhitale”, - deklaroi z. Berisha.
Gjat vizits n Berat, Kryeministri Berisha pruroi prfundimin e rikonstruksionit t rrugs “Pal Golemi”, investim i buxhetit t shtetit me vler rreth 40 milion lek. Kryeministri Berisha u prshndet przemrsisht me banort e Beratit dhe i uroi pr rrugn e re, duke i siguruar se qeveria do t bj do investim, pr t modernizuar infrastrukturn e tij dhe rritur standardet, q ky qytet ta prfaqsoj me dinjitet Shqiprin n bot.