Kryeministri Berisha sht takuar n Shkodr me Komitetin Ndrministror t Emergjencs Civile t ngritur pr gjendjen e krijuar nga prmbytjet. Kreu i qeveris ka theksuar se situata sht nn kontroll, por duhet t kryhet sa m shpejt evakuimi i banorve nga shtpit n rrezik.
Berisha, i shoqruar nga Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, u ndal n lagjen Bahallk t Shkodrs pr t par nga afr situatn e krijuar nga prmbytjet. Kryeministri u takua me banor dhe u bri srish thirrje pr t’u evakuuar. Ai theksoi se qeveria po e ndjek n mnyrn m intensive situatn, ka nj menaxhim eficent dhe gjithka sht nn kontroll, por shkarkimi i ujrave sht i domosdoshm.
“Fierza, - tha Kryeministri - ka mbi 48 or q sht nga 1100 n 1800. Kshtu q jemi t detyruar t shkarkojm, por, me gjith shkarkimet q bjm, ne ruajm digat. Ne do t bjm gjithka q t mos kemi dmtime dhe do t’i kompensojm t gjitha dmet.”
Ujrat vazhdojn t jen t bollshme, tha kryeministri dhe se shkarkimet e tyre jan absolutisht t imponuara nga prurjet.
Kryeministri Berisha vizitoi sot komunn e Bushatit, pr t par nga afr situatn e krijuar nga prmbytjet dhe masat e marra pr prballimin e vshtirsive t krijuara.
Kryeministri bri thirrje pr evakuimin e banorve t mbetur, si nj domosdoshmri pr t mbrojtur jett njerzore, ndrsa siguroi kompensimin e plot t do dmi.
Berisha “Dua t’ju bj thirrje atyre q t largohen nga do banes n rrezik. Dua t’i siguroj se qllimi yn kryesor sht jeta e njerzve, shndeti i tyre, pastaj t tjerat ne do t’i kompensojm. Qeveria sht e vendosur q sapo t kaprcejm kt moment, t ulemi, ta vlersojm dmin bashkrisht me ju dhe ta kompensojm at plotsisht. Por jett e njerzve jan gjja m e muar, pastaj vjen gjja e gjall q sigurisht sht jashtzakonisht e rndsishme pr jetn e banorve. N detyrimin dhe menurin ton sht q ne t minimalizojm dhe t bjm do gj pr t pasur dme sa m minimale”
Drejtuesit vendor e siguruan Kryeministrin se ndarja e ktyre ndihmave bhet n bashkpunim me kryesin e fshatit dhe autoritetet e tjera vendore. Edhe evakuimi i banorve sht
n saj t ndihms s madhe t dhn edhe nga forcat e ushtris. Kryeministri vuri n dukje se ka pasur raste q prmbytjet nuk i kan prballuar as shtete m t fuqishme se Shqipria. Ndaj menuria m e madhe sht q t’i largohemi rrezikut t tyre. Sepse n kto kushte vshtirsohet edhe ndihma, tha Kryeministri.