Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se ndaj biznesmenit boshnjak, Damir Fazlli, do t ngrihet nj hetim ndrkombtar, por kjo sipas tij jo lidhur me shpifjet e shmtuara q jan adresuar ndaj tij dhe qeveris s djatht. Ai u shpreh i gatshm q t prballet me do lloj akuze nse dikush do t jet i mundur t faktoj qoft edhe nj qindark t dhn nga kryeministri pr t apo anasjelltas. Sipas shefit t ekzekutivit, gjat ditve t fundit ka patur veprime t rnda q kan ndikuar negativisht n biznesin shqiptar.



Berisha tha se n grupin hetimor do t marrin pjes edhe prokuror shqiptar krahas atyre t huaj. Un nuk mbroj Damir Fazlli. Ai ka hapsirat e tij pr tu mbrojtur. Askush nuk duhet t trembet nga nj hetues i huaj. Ne jemi t hapur, tha ai.



Lidhur me bashkpunimin q ai do t ket me Prokurorin e Prgjithshme pr hetimet, Berisha u shpreh se paraqitjen n Tiran t Fazlli, e cilsoj si t domosdoshme. Kt nuk e bj un, por e bn ai vet. Ai sht nj njeri i lir. Do ti nnshtrohet rregullave pr sa koh q bn biznes n kt vend. Ai sht i detyruar tu nnshtrohet rregullave.



Berisha komentoi edhe urdhrat pr arrestim t Fazlli. Veprimet politike do t marrin prgjigjet q meritojn. Kam dy deklarata t dy oficerve t policis, komisar dhe mbikomisar t policis s shtetit, t cilve me telefon u sht krkuar t ndalojn Damir Fazlli. Urdhr verbal, n dhunim t t gjitha ligjeve kushtetuese t vendit. Kto krkesa u jan parashtruar atyre nga prokurori Shtylla dhe Mazrekuvijoi ai.



Berisha komentoi gjithashtu edhe hetimet lidhur me vdekjen e Kosta Trebicks. Sipas tij, shkaqet e vdekjes s tij duhet t zbardheshin me doemos. Un vet i krkova Ministrit t Brendshm q t niste nj hetim lidhur me kt shtje. Ai m tha q Prokuroria e Prgjithshme e kishte
nj krkes t till.



Dua t informoj shqiptart se krahas angazhimit t madh pr t zbardhur t vrtetn mbi shtjen Trebicka dhe jasht do tendence politike n Prokurin e Prgjithshme u bn prpjekjet m t mdha pr t deformuar t vrtetn, tha berisha duke vn n qendr t kritikave nj kanal televizim t Tirans. Ai krkoi sqarime lidhur me lajmet e publikuara n kt kanal televiziv. Nj gazetari t nj TV kombtar, ju krkua nga nj nj nga prokurort mjaft t njohur t informoj shqiptart se ekspertiza e ekspertit amerikan do t jet jo ajo q do t prcaktoj vendimin. Do ti lutem ktij TV t transmetoj kt kronik pr ta dgjuar t gjith shqiptart, ka vijuar shefi i ekzekutivit.



Berisha, duke ju drejtuar jo vetm gazetarit por edhe pronarit t kanalit t siprprmendura shtoi se Krkoj sqarime lidhur me kt shtje. Dua t bhet publik emri i prokurorit q kishte krkuar pr t formuluar kt lajm. Nuk e kam
publike natyrisht kam mbajtur shnim, por ata q krkojn n kt mnyr, jan ata q i vn kazmn pushtetit gjyqsor.