Transmetuar me 22092016 - 1236
Tirane 22 shtator 2016 NOAal -Ish- Kryeministri Sali Berisha akuzoi qeverine se po debon biznesmenet e huaj Duke folur ne seancen e sotme parlamentare pas largimit te biznesmenit te dhunuar Fidi Mitri ai deklaroi se konsulli shqiptar ne Liban u ankua te Ministri i Jashtem se eshte kercenuar me jete nga biznesmeni Besnik Sula sepse gjeti investitor per rafinerine e naftesbr
br
Ju po i perzini nje nga nje biznesmenet E dini se per kompanine qe iku Omnix Albania akti i pare qe ka bere Rama ne shtator 2013 ka qene anulimi i kontrates E anuluat pse i rikthyet Sepse donit ryshfet u shpreh Berishabr
br
Duke iu pergjigjur akuzave te ish-kryeministrit Sali Berisha per largim te investitoreve nga Shqiperia Rama deklaroi se shkak i dhunimit te ketij biznesmeni eshte sistemi i drejtesise i ngritur dhe mbajtur ne kembe nga qeveria e Berishes dhe vendimi skandaloz i nje gjykateseje qe i kthen pronen nje personi brenda zones se investimitbr
br
Investimet e huaja ne tre mujorin e dyte jane 261 milione euro tre mujori me i larte i tre viteve te fundit Po keshtu eshte kur as lexon edhe as kupton Sali koha jote ka vdekur sa here merr fjalen do te na cosh per vizite ne varrezen e kujtimeve te tua thuaja vetes para pasqyres Sot sipermarresi qe u largua mund te shikoje para pasqyres plaget e sistemit qe ngrite ti Biznesmeni erdhi ne zyren time dhe me ka shtruar te gjithe kalvarin e zvarritjeve dhe tmerreve te viteve te tera kur nuk merrte dot zgjidhje per probleme te natyres administrative deklaroi Ramabr
br
Me tej ne fjalen e tij kryeministri Rama u shpreh se qeveria qe ai drejton ia ka zgjidhur te gjitha problemet ketij sipermarresi te larguar dhe pas zgjidhjes pa pritur del dhe i jep dajak nje gjykatese qe kthen pronen brenda zones se investimit ne korrik te ketij viti qe u be shkak per konfliktinbr
br
Ate goditje ata qe ia dhane e moren fuqine nga gjykatat e tua Sali dhe nga sistemi qe ngritet ju dhe me reformen ne drejtesi ne duam ta permbysim me Vetingun Keshtu si ajo gjykatesja ben kthim prone me motivacion qe ata qe e marrin kane korrur barin aty Gjykatesja dhe fijet e interesit qe lidhin vendimin e gjyqit me korresit e barit dhe nuk pate kurajon qe ta mbroje ate njeriun atje Ata qe e goditen ishin arma pasi dora ishte gjykatesja shte e lehte shume te cohesh Kjo qeveri ka pergjegjesine te merret me ndertimin e te ardhmes por edhe me cminimin e zones ku operojne u shpreh Ramabr
br
Kryeministri duke iu drejtuar Berishes tha se si ka mundesi qe barbarizohet nje sipermarres dhe Saliu nuk flet qe nuk le shpifes dixhital pa e promovuar ne fleten e fleterrufeve dhe nuk hap gojen per ate qe nuk barbarizohet atjebr
br
Goditja e atij sipermarresi nuk i ka ardhur nga interesat e dukshme apo te pa dukshme te kesaj qeverie por nga gjykatesja qe dha vendimin me abuziv te degjuar ndonjehere ne histori ku kositesi i barit behet pronar i tokes fiton te drejten dhe si pronar i revoltuar leshohet mbi sipermarresin e huaj shte drejtesia e qeverise Berisha perfundon fjalen Ramablnoaalbr
Berisha Po perzini biznesmenet

lang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix