Shqipria sht vendi me barr fiskale m t ult n Evrop, ndaj Kryeministri Sali Berisha u bri dje thirrje malajzianve q t vijn dhe t investojn n Shqipri. Kryeministri Sali Berisha priti dje prfaqsues t kompanis malajziane, Malajzian Mining Coorporation, MMC. Prfaqsuesit e kompanis malajziane e falnderuan Kryeministrin pr pritjen dhe u shprehn se jan rezultatet e publikuara s fundmi pr ekonomin shqiptare dhe performanca e saj q kan
q kompania e tyre t marr vendimin pr t shtrir investimet n Shqipri. Ata shprehen interesin pr t investuar n sektorin energjitik dhe at t infrastrukturs, prfshir at rrugor e portual. Kryeministri Berisha i falnderoi pr projekt-idet e propozuara dhe bri nj panoram t potencialeve t mdha t Shqipris dhe t mundsive pr investim si n sektorin e energjitiks, turizmit dhe infrastrukturs. Gjat bashkbisedimit, Kryeministri siguroi investitort malajzian se n Shqipri do t gjejn nj klim t favorshme pr bizneset e huaja, barrn fiskale m t ult n Evrop si dhe i garantoi ata se do t ken mbshtetjen e plot t qeveris dhe strukturave t saj n prputhje me legjislacionin shqiptar, pr t’i uar drejt suksesit projektet e tyre.