Mes Shqipris dhe Kosovs nuk duhet t ket dallim pr asnjeri se ku studion; sistemi arsimor duhet t jet i njjt, pr t arritur synime t prbashkta arsimore. Kryeministri Sali Berisha priti dje paradite nj delegacion t Komisionit t Arsimit dhe t Shkencs t Kuvendit t Republiks s Kosovs. Kryeministri Berisha theksoi se e konsideron arsimin si fushn kryesore pr t kaprcyer prapambetjen dhe dasit e pamerituara t kohve t shkuara. “Vizitn tuaj e vlersoj, - vazhdoi m tej Kryeministri Berisha, - mbshtes bashkpunimin midis ministrive t Arsimit t Shqipris dhe Kosovs”. “Ne duhet t shkojm drejt teksteve t prbashkta, me prmbajtje t njsuara, pasi t vrtetat jan nj dhe detyra e shkencs sht t’u heq pluhurin dhe mykun e s kaluars e t’i bj ato t shndrisin. Ne do t bjm t mundur q do i ri apo e re q mbaron shkolln e mesme, t ket t hapura dyert pr t shkuar n universitet, t’u hapim atyre rrugt e dijes dhe tregu vendos m pas pr punsimin. Kemi
prparime t mdha n kt drejtim dhe ende kemi pr t br, po trefishojm numrin e studentve krahasuar me katr vjet m par dhe ende do ta rritim”, - shtoi Kryeministri Berisha. Delegacioni kosovar falnderoi Kryeministrin Berisha pr pritjen e ngroht dhe fjalt e tij inkurajuese pr zhvillimin e arsimit.