Kryetari i Partise Demokratike Sali Berisha i pubikoi vete emrat e kandidateve per deputete ne te 12 qarqet e vendit, menjehere pas mbledhjes se kryesise se Partise Demokratike.

Duke e nisur nga qarku e Tiranes, kreu i demokrateve e cilesoi ate si me te rendesishmin edhe per shkak se ky qark ka numrin me te madh te mandateve per ne kuvend. Por ne fakt asnje nga qarqet nuk eshte per t’u neglizhuar pasi nje mandat i vetem mund te beje diferencen.

Ajo qe bie ne sy ne listen e Partise Demokratike, eshte se njerezit kryesore te Partise Demokratike hapin listen ne cdo qark, qe do te thote se ata marrin persiper pergjegjesine per fitoren ose humbjen ne zonen zgjedhore.

Ne listen e demokrateve bien ne sy kandidimi ne vende te sigurta i dy minoritareve, Spiro Kseres ne qarkun e Gjirokastres dhe Kosta Barkes ne Vlore, te cilet u paralajmeruan me perjashtim nga OMONIA nese kandidonin per demokratet.

 Ndersa ne Shkoder bie ne sy emri i Paulin Sterkajt, i perjashtuar nga Partia Socialiste qe me zgjedhjen e presidentit. Kryeministri Berisha e cilesoi listen e paraqitur te kandidateve per deputete si listen e fitores se Partise Demokratike ne zgjedhje, duke deklaruar se kete here ajo beson ne nje fitore te ngjahsme me votin 92.

 

Qarku Tirane

1. Sali Berisha
2. Aldo Bumci
3. Rajmonda Bulku
4. Majlinda Bregu
5. Gerti Bogdani
6. Bujar Nishani
7. Gent Strazimiri
8. Florion Mima
9. Ilir Rusali
10. Myqerem Tafaj
11. Luan Skuqi
12. Tritan Shehu
13. Viktor Gumi
14. Arben Imami
15. Lajla Pernaska
16. Vath Tabaku
17. Jorida Tabaku
18. Edit Harxhi
19. Altin Ndroqi
20. Kastriot Sulko
21. Galip Ramadhi
22. Taulant Bino
23. Ermal Domi
24. Gjergj Bojaxhi
25. Indrit Fortuzi
26  Arben Qirjako
27. Ferdinand Shehu
28. Jera Kruja
29. Arta Sakja
30. Migena Reci
31. Keltis Kruja
32. Ylber Vata

Qarku Lezhe

1. Edi Paloka
2. Mark Marku
3. Paulina Hoti
4. Gjoke Vuksani
5. Gjovalin Prenga
6. Zef Gjoka
7. Margarita Trashaj

Qarku Vlore

1. Astrit Patozi
2. Ardian Kollozi
3. Leonard Demi
4. Kreshnik Cipi
5. Kosta Barka
6. Laureta Bejkosala
7. Bujar Leskaj
8. Glori Husi
9. Nexhmije Xhuveli
10. Agro Gjini
11. Elsa Gjini
12. Lorena Imeri

Qarku Gjrokaster

1. Genc Ruli
2. Spiro Ksera
3. Arben Culli
4. Teuta Kalemi
5. Pellumb Pecani

Qarku Berat

1. Genc Pollo
2. Mehmet Xheka
3. Lefter Maliqi
4. Thoma Rumnici
5. Bujar Hoxha
6. Miranda Haxhia
7. Dhori Kule
8. Edi Poni

Qarku Diber

1. Jemin Gjana
2. Sherefedin Shehu
3. Bedri Hoxha
4. Selami Xhepa
5. Mirjana Bulku
6. Idriz Xhumara

Qarku Kukes

1. Flamur Noka
2. Besnik Dusha
3. Fatos Hoxha
4. Evelina Koldashi

Qarku Durres

1. Ferdinand Xhaferri
2. Albana Vokshi
3. Gazmend Oketa
4. Ylli Lama
5. Osman Metalla
6. Eduart Halimi
7. Igli Cara
8. Ndricim Babasi
9. Sami Gjergji
10. Liljana Kola
11. Eglantina Bekteshi
12. Dardan Domi
13. Besa Qesja

Qarku Fier

1. Sokol Olldashi
2. Ilir Bano
3. Mesila Doda
4. Enkelejd Alibeaj
5. Vasillaq Ngresi
6. Fatos Beja
7. Enno Bozdo
8  Blerim Koreshi
9. Ramadan Krasniqi
10. Ferdinand Murati
11. Daut Sulaj
12. Vasilika Hysi
13. Majlinda Verria
14. Stravri Ristani
15. Nevila Bami
16. Suzana Numani

Qarku Korce

1. Ridvan Bode
2. Gjergji Papa
3. Ledina Ajolli
4. Edmond Spaho
5. Fatbardh Kadilli
6. Ismail Hoxha
7. Elfrida Zefi
8. Jonela Spaho
9. Eduart Ypi
10. Alfred Gega
11. Niko Dudo
12. Zinet Shaholli



Qarku Elbasan

1. Lulzim Basha
2. Ardian Turku
3. Adriana Gjoni
4. Rrahim Cota
5. Dashnor Sula
6. Luciano Boci
7. Sybi Hida
8. Aurel Bylykbashi
9. Bexhet Uruci
10. Mimoza Hasekiu
11. Blerina Copja
12. Erind Bakalli
13. Valdete Kongoli
14. Qamil Dika

Qarku Shkoder

1. Jozefina Topalli
2. Astrit Bushati
3. Arenca Trashani
4. Gezim Dibra
5. Gjok Uldedaj
6. Paulin Sterkaj
7. Ndue Paluca
8. Xhovalin Cuni
9. Ramiz Cobaj
10. Shpresa Tepelia
11. Fatbardh Spahia