Ende nuk sht mbyllur prbrja e delegacionit shqiptar

Kur kan mbetur m shum se dy jav nga nisja e delegacionit zyrtar n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s, ende nuk sht prcaktuar se kush do ta mbaj fjalimin si kreu i drgats s Tirans zyrtare. Ministria e Punve t Jashtme nuk e ka mbyllur prbrjen zyrtare, kjo edhe pr arsye sigurie, por msohet se n Nju Jork do t jen prezent tre krert e shtetit: Presidenti i Republiks, Bamir Topi, Kryeministri Sali Berisha dhe zv.kryeministri Ilir Meta. Prbrja e delegacionit shqiptar n sesionin e prvitshm t Asambles s Prgjithshme t Organizats s Kombeve t Bashkuara mbetet ende objekt “prplasjesh” mes institucioneve kryesore. Ajo q po prvijohet pas prgatitjeve q kan nisur pr pjesmarrjen e delegacionit shqiptar risjell n vmendje tipologjin e politiks shqiptare, e cila rivalitetin dhe protagonizmin e ka prmasuar si prioritet kryesor. Edhe pse ende asgj nuk sht vendosur zyrtarisht, duket se gjasat jan q prfaqsia shqiptare n OKB t prfshij Presidentin e Republiks Bamir Topi, Kryeministrin Sali Berisha si dhe ministrin e Jashtm, njkohsisht zv.kryeministr, Ilir Meta. Teknikisht ky kompozim i delegacionit bie ndesh me nj rregull t pashkruar q ka funksionuar n raste t ngjashme, sipas t cilit, prve ministrit t Jashtm q ia garanton detyra, pjesmarrja e kreut t qeveris ose Presidentit alternohet n mnyr t prvitshme. Protokolli i shtetit n kt rast nuk e lejon nj zbraztir t njkohshme institucionale, e cila e adreson ushtrimin e pushtetit, por edhe drejtimin e shtetit tek i vetmi personalitet i mbetur n vend dhe q sht Kryetarja e Kuvendit t Shqipris, Jozefina Topalli. Nj zhvillim sipas ksaj rrjedhe i ngjarjeve politike t fillimit t muajit shtator e ciklon Topallin si drejtuese faktike t vendit pr sa koh q tribuna e OKB-s ka trhequr n nj “gar” t heshtur si Kryeministrin, ashtu edhe Presidencn. Nj arsye q i jep shkaqe legjitime ktij rivaliteti sht jo vetm mundsia e takimeve me personalitete t njohura t politiks botrore, sikurse ka gjas t jet edhe Presidenti amerikan, Barak Obama, por edhe aktualizimi n nivelin m t lart ndrkombtar i shtjes s Kosovs. Duke mos qen ende antare e OKB-s, Prishtina zyrtare shpreson rrjedhimisht n zrin e Tirans, e cila problemin e qndrimit e ka barazuar pr nga rndsia me problemin e prfaqsimit. Protagonizmi pr kt shtje nga plateja e OKB-s n Nju Jork, me kutin e politikbrjes shqiptare, ofron nj shans oportun q i shrben edhe konsumit t brendshm politik n fokus t s cilit pritet t jet mbrojtja e interesave kombtare. Por edhe situata e brendshme politike n Shqipri jep arsye pr t supozuar interesin e lart t prfaqsuesve t Tirans pr t marr pjes n sesionin e ktij viti. Kshtu, nse rregulli i alternimit n prfaqsimit kt vit i jep t drejtn Presidentit q t marr pjes n delegacion krahas ministrit t Jashtm, tensionet mes qeveris dhe ambasads amerikane n Shqipri jan nj shkak madhor pr t bujtur n Nju Jork. Pritmria e takimeve t nivelit t lart, “blerja” e opinioneve pozitive pr t’i cikluar mandej si aksione t rritura t qeveris, kan nj vler relativisht me pesh n mnyrn si zhvillohet politika shqiptare. Rrjedhimisht ky sht nj shans prpara t cilit ka gjasa q Kryeministri shqiptar t mos trhiqet, duke shtuar ktu se prej kohsh atij i mungon nj takim domethns. Gjithsesi sqarimi i ktyre t panjohurave t delegacionit shqiptar, do t marrin nj vij nga vendimi zyrtar pr kt shtje, i cili sht n hapat e fundit.
#