N mbledhjen e qeveris, kryeministri Sali Berisha ka shpallur strategjin ndrsektoriale t lufts kundr korrupsionit dhe qeverisjen transparente. Plani i qeveris, nis n vitin 2008 dhe deri n 2013, pra parashikon edhe nj mandat tjetr katr vjear. Berisha, duke folur pr shtjet integruese, deklaroi se asgj nuk sht m e rndsishme se sa lufta kundr korrupsionit. Berisha ka paralajmruar ndryshimin e ligjit, pr imunitetin e deputetve.Nse ne mbajm deputet me makina dhe shofer n kurriz t taksapaguesve, mos mendoni se bindim knd me vullnetin e madh pr t luftuar me toleranc zero korrupsionin-tha kryeministri Berisha, ndrsa shtoi se mazhoranca duhet t prij n kt shembull, pr t hequr makinat dhe dietat e shumta t deputetve.Nuk ka vend n bot q deputeti t marr 1.5 her m shum se Kryeministri, n dieta e t tjera. Ky fakt nuk m shqetson, por deputeti shqiptar nuk mund t jet deputeti i vetm n Evrop me makin dhe shofer-vijoi Berisha.Berisha tha se mazhoranca nuk ka penguar dhe nuk do t pengoj do krkese e prokuroris pr heqjen e imunitetit. N fjalt e tij Berisha tha gjithashtu, se lufta kundr korrupsionit duhet t shtrihet n t gjitha institucionet. Askush m shum se kjo mazhoranc nuk ka interes absolut pr pavarsin e institucioneve. Pavarsia e tyre sht jetike edhe pr luftn kundr korrupsionit. Por duhet t jemi realist se n nj vend t lir asgj nuk rndon m shum pavarsin e institucioneve, sesa korrupsioni. Korrupsioni ka varsi nga krimi, nga abuzimi, nga shprfytyrimi moral.