Shefi i ekzekutivit shqiptar, Sali Berisha, krahas diskutimeve t tjera me krert e Egjiptit ka krkuar githashtu edhe mbshtetje nga vendet islamike pr shtjen e Kosovs. Kryeministri krkoi nga Egjipti t ndikoj t vendet e Konferencs Islamike 57 antart e ksaj oranizate luajn rol t rndsishm n OKBKreu i qeveris shqiptare ka zhvilluar takime me krert m t lart egjiptian. N takimin me ministrin e jashtm t Egjiptit Abdul Geit t cilit i ka prcjell kt krkes, e njohu at me qndrimin e Shqipris n lidhje me shtjen e statusit t Kosovs.Kryeministri Berisha krkoi q Egjipti t impenjohet dhe t ndikoje tek vendet e Konferencs Islamike n mnyr q ata ta njohin Kosovn e pavarur n bllok.Ministri i Jashtm Abdul Geit falnderoi Kryeministrin pr vizitn dhe pr rezymen. Ai tha se Egjipti do t bj 'sht e mundur q shtja e Kosovs t jet n qendr t vmendjes n mbledhjen e ardhshme t Konferencs Islamike n Senegal, n mars t vitit 2008. N raste te dshtimit t negociatave deri m 10 dhjetor Kosova mund t shpall n mnyr t njanshme pavarsin dhe n kt rast njohja e 57 vendeve t Konferencs Islamike n bllok do t ishte nj hap i rndsishm. Vendet e ksaj organizate n t ciln sht antare edhe Shqipria pritet t mbajn nj qndrim pr kt shtje n mbledhjen e ardhshme, por qeveria shqiptare po prpiqet q t bind ata pr rndsin q ka oavarsia pr stabilitetin e rajonit.Berisha sht shprehur se plani Ahtisaari sht zgjidhja m e mir jo vetm pr Kosovn, po edhe pr paqen dhe stabilitetin n gjith rajonin.Ky plan, - theksoi Kryeministri - prmban standardet m t larta pr minoritetet n gjith Europn dhe i garanton atyre t drejtat m t mdha. Ne e pranojm kt standard t lart, sepse rajoni ka ende plag nga e kaluara e afrt. Kosova, - vijoi m tej Kryeministri, - nuk mund t mos jet e pavarur, sepse historikisht nuk ka qen pjes e Serbis. Ajo ka qen pjes e Perandoris Otomane dhe m pas sht trajtuar si koloni nga serbt. Megjithse antarsimi i vendit ton n kt organizat ka qn shpesh objekt debati dhe kritikash n kt moment mbshtetja e ksaj organizate sht thelbsore pr shtjen e Kosovs. Duke e njohur kt fakt pak koh m par edhe pjestar t ekipit t unitetit zhvilluan takime me prfaqsue t ktyre vendeve n OKB. Qeveria shqiptare nprmjet diplomacis s saj vet kreu i qeveris jan angazhuar n nj fushat pr arritjen e nj mbshtetje sa m ta madeh ndrkombatre pro pavarsis s Kosovs.