Kryeministri Sali Berisha ishte n Berat, n ceremonin e fillimit t punimeve pr rikonstruksionin e sistemit t furnizimit me uj Berat-Kuov. Nj investim prej rreth 800 milion lek, kryesisht t qeveris gjermane dhe banks KFV, por edhe t qeveris shqiptare fal t cilit do t garantoj furnizimin me 24 or uj t Beratit dhe Kuovs. Projekti parashikon rehabilitimin dhe zgjerimin e rrjetit t furnizimit me uj dhe n prfundim t tij do t sigurohet furnizimi me 24 or uj pr rreth 120 mij banor t Beratit e Kuovs. Kryeministri Berisha shprehu mirnjohjen ndaj qeveris gjermane dhe KFV pr realizimin e ktij projekti, por dhe gjith ndihmn n vazhdimsi q shkon n rreth 1 miliard euro, konkretizuar me qindra projekte, nga veriu, n jug t vendit.

Berisha “S pari, dshiroj t’ju prshndes juve przemrsisht, t prshndes t gjith qytetart e Beratit dhe t Kuovs, t ndaj me ta gzimin e madh t fillimit t ktij projekti, t nj rndsie jetike pr Beratin, Kuovn, komunat dhe qytetart e tyre. Sot, ne nisim ktu fillimin e punimeve t nj investimi prej rreth 800 milion lek, kryesisht t qeveris gjermane dhe banks KF, por edhe t qeveris shqiptare, me t cilin ne synojm t garantojm furnizimin me 24 or uj t Beratit dhe Kuovs, lidhjen e Kuovs me ujsjellsin e Bogovs dhe t komunave prreth, pra, me kt projekt, rreth 120 mij banor do t furnizohen me uj t cilsis m t lart 24 or.

Un shfrytzoj kt rast pr t shprehur mirnjohjen m t thell t qeveris dhe tuajin pr qeverin gjermane, taksapaguesit gjerman dhe KF, pr ndihmn jashtzakonisht bujare q i kan dhn dhe i japin Shqipris, ndihm, e cila arrin n vlern rreth 1 miliard euro dhe q sht konkretizuar me qindra e qindra projekte, nga veriu, nga Alpet, deri n jugun e vendit.

Kto projekte jan t drejtuara nga nevojat m jetike t qytetarve shqiptar, si jan furnizimi me uj, furnizimi me energji elektrike, por ato nuk kan anashkaluar dhe t gjith sektort e tjer, arsimin, infrastrukturn tjetr dhe bashkpunimin n t gjitha fushat. Nj falnderim t veant dua t’i bj kancelares Angela Merkel, e cila, pas takimit q zhvilluam n Berlin, vendosi n vlersim t reformave dhe suksesit t tyre n Shqipri, t dyfishoj mbshtetjen financiare dhe ekonomike pr Shqiprin dhe shqiptart. Un theksoj edhe nj her se ky sht nj premtim i mbajtur dhe i domosdoshm, por, nga ana tjetr, zotohem para jush se qeveria do t bj t gjitha investimet pr Beratin, Kuovn dhe komunat e ktij qarku, n mnyr q do dit e m shum, do muaj e m shum t marrin pamjen e komunave dhe qyteteve europiane.N 5 vite t qeverisjes s demokratve investimet n Qarkun e Beratit jan 10-fishuar krahasuar me qeverisjen e socalistve. Investime kto q prkthehen n rrug t reja ujsjellsa, shkolla e qendra shndetsore. Por, gjithashtu, kam knaqsin t shpreh dhe deklaroj ktu se kto 5 vite, investimet n qarkun e Beratit jan dhjetfishuar, krahasuar me 5 vite m par. Jan investuar n ujsjells, shkolla, qendra shndetsore. Jan ndrtuar rreth 38 rrug n mbar qarkun, 11 ujsjells dhe sisteme t kanalizimeve n fshatrat dhe zonat e tij, 25 shkolla, 18 qendra shndetsore, u ndrtua hyrja e Beratit, nj nga hyrjet m moderne, ura e Gorics dhe nj seri veprash t tjera t rndsishme. Un dua t’ju garantoj se Boshti i Jugut mbetet projekti m madhor i ktij mandati. Projekti ka prfunduar trsisht, sht n vlersim dhe financimet pr kt projekt jan t garantuara.

Zonja dhe zotrinj, Berati ka nj nga trashgimit kulturore m mahnitse, t zhvilluar dhe konservuar n shekuj dhe mijvjear nga qytetart e tij. Un kam bindjen m t thell se do turist q shkel n kt vend, pr cilindo qllim apo destinacion, nuk do t donte kurr t largohej nga Shqipria, pa vizituar nj nga qytetet e trashgimis kulturore botrore m t bukura, si sht Berati. N kt drejtim, zoti kryetar i bashkis, zotrinj qeveritar vendor, prgjegjsit pr ju dhe pr mua, pr qeverin bhen shum her m t mdha. Ju garantoj se qeveria do t bj n kt qytet t gjitha investimet, do t rindrtoj t gjitha rrugt q t sjellin n Berat si nga Tirana, ashtu edhe nga jugu i vendit. Ne do t bjm do gj pr uj 24 or, pr t gjitha mjediset e nevojshme, sikundr gjithka tjetr sht n dorn tuaj. Un kam bindjen m t thell se ju do t jeni n lartsin e vlerave t mdha qytetare, q ky qytet i mrekullueshm ka.Gjat fjals s tij, kryeministti garantoi gjithashtu mbshtetje pr fermert. Shifrat flasin pr nj rritje t subvecioneve pr ta me mbi 18 her. Kryeministri tha se qeveria do t bj t mundur q prodhimet e ksaj zone t marrin vlersimin e duhur si n tregun vendas ashtu dhe at europian. Kryeministri foli gjithashtu pr rndsin e mirmenaxhimit t burimeve t pasura ujore t ksaj zone.Berisha "Dua gjithashtu, t prshndes fermert e mrekullueshm t ktij qarku, t cilt qndrojn n krye t prpjekjeve pr modernizimin e fermave, rritjen e prodhimeve t cilsis m t lart. Ktu, n Berat, projekti i ullirit ecn m mir, m shpejt, m pandalshm, se n do qark tjetr t vendit. Subvencionet pr fermert e Beratit jan rritur mbi 18 her. Ju garantoj se ne do t’i rrisim ato gjithnj e m shum dhe do t bjm q prodhimet tuaja t mrekullueshme t marrin vlersimin dhe famn q meritojn jo vetm n tregun shqiptar, por edhe n tregjet europiane. ntetare dhe qytetar t Beratit,

Ndrtimi i nj ujsjellsi t ri pr Kuovn, modernizimi i ujsjellsit pr Uznovn, realizimi i projektit ambicioz 24 or uj, prbn nj domosdoshmri, por, nga ana tjetr, s bashku duhet t bjm do gj pr nj miradministrim, sepse si e shihni, kemi 20 vite q ecim n nj sistem t ri, por uji ka mbetur srish n socializm. Ndaj le t vendosim normat m t mira t menaxhimit, n mnyr q ky vend, i bekuar pr ujrat e shumta e t mrekullueshme q ka, t mund t’i gzoj t gjith qytetart e tij."Gjat takimit me banort kryeministri foli gjithashtu dhe pr rndsin e mbrotjes dhe riprtritjes s vlerave turistike q ka kjo zon e pasur n trashgimi kulturore. Gjat ksaj periudhe qeveria ka restauruar 45 objekte muzeale me vler 97 milion lek.