Vijon t mbetet problematike situata n zonat e prmbytura n veri t vendit. Rifillimi i rreshjeve por edhe shkarkimi i prurjeve nga hidrocentralet ka rritur srish nivelin e ujit n kto zona.
M shqetsuese situata sht n Qarkun e Shkodrs dhe m konkretisht n komunn Daj. 1290 hektar tok n kt komun vijojn t jen nn uj. I izoluar sht fshati Obot, ndrsa n fshatrat Shirq, Mushan, Derragjan dhe Daj ka filluar evakuimi i banorve.
Nga verifikimet e deritanishme rezultojn 70 shtpi t prmbytura n komunn Daj. Forcat e Ushtris kan vijuar pa ndrprerje forcimin e argjinaturs n kt komun, megjith shkarkimin e 1350 m/kub uj pr sekond nga hidrocentrali i Vaut t Dejs.
Zona e Lezhs dhe e Shkodrs inspektohet sot edhe nga kryeministri Berisha, i cili po ndjek nga afr situatn. Ndrkaq edhe n pjesn tjetr t vendit, moti i keq me reshje shiu dhe dbore ka shkaktuar probleme n port dhe disa akse kombtare.

Kryeministri Sali Berisha ka inspektuar disa zona t vendit nisur nga situata e krijuar nga rreshjet e shiut t cilat solln si pasoj prmbytjen e shum shtpive t banimit apo hektarve t tra toke bujqsore. Kryetari i qeveris u ndal fillimisht n Lezh, pr t inspektuar argjinaturn e lumit Mat. Berisha e konsideroi kt zon t sigurt nga prmbytjet, por krkoi prqendrim t vmendjes n zonat e Fush Kuqes dhe Tales. Por problematika kryesore lidhet me Qarkun e Shkodrs, nj zon q kryemsinitri e cilsoi me potenciale t mdha ujore e pr pasoj me rrezikshmri edhe m t lart. Berisha garantoi pr gatishmrin maksimale t qeveris, por u drejtoi thirrje banorve n zonat me rrezik t lart t largohen nga banesat e tyre.

Berisha tha se sipas informacioneve q i jan vn n dispozicion n muajin dhjetor, uji n kaskadn e Komanit sht mbajtur n nivele t ulta, po kshtu dhe n Vaun e Dejs duke
nj depozitim t ujit n Fierz. N Lezh kryeministri garantoi dhe nj her banort pr gatishmrin e qeveris pr prballimin e ksaj situate me nj rritje t ndjeshme t masave pr kt qllim.


Kryeministri Berisha: “Argjinaturat e ndrtuara jan jashtzakonisht efikase dhe pr kt keni prgzime. Natyrisht, emergjenca duhet rritur dhe t jemi gati n do moment, sepse priten mote dhe punt e perndis jan t atilla, tonat jan kto ktu. E ka thn dhe thot: “ndihmo veten t t ndihmoj”.
Ndaj, ne duhet t bjm do gj. Kjo ktu sht zon e siguruar, por n Fush Kuqe dhe Tale duhet t prqendrohemi. E vrteta sht se problemet e ndryshimit t klims sjellin gjra shum t paparashikuara. Dallga e fuqishme nuk ka goditur vetm Talen, por ka goditur t gjith bregdetin. Kshtu q duhet t jeni gjithnj t mobilizuar. Deri m tani sht
nj menaxhim shum i mir, por ky mund t jet vetm fillimi i nj moti q mund t vazhdoj gjat dhe nuk ka parashikim. N qoft se ka ndonj gj pr t cilat mund t thuhet se menden, ato jan lumenj e maleve menden. Ne momente t caktuara prurjet e tyre qindrafishohen. Nga prrenj t parndsishm ata shndrrohen n lumenj t frikshm me prurjet e tyre. Megjithat kjo pjes sht e siguruar shum mir."

Zoti Kryeministr, a mendoni q ka zona t rrezikuara?

Berisha: Eventualisht problemet me kryesore jan n zonn e nn Shkodrs. Atje sht ekosistemi ujor m mahnits. Pavarsisht nga moti, n kufirin q sht Liqeni i Shkodrs sht lumi i Buns, sht lumi Drin, sht deti dhe ndrveprimi i tyre mund t bhet problematik. Pr shembull, dallga q goditi Talen, q mori prpara bunkert dhe pritat e imentos sikur t mos ishin asgj, ka goditur edhe n Velipoj, ka fryr edhe Bunn at dit. S dyti, jan kaskada e lumit Drinit. S treti jan lumenjt Drin dhe Gjadr.
Pra, sht nj zon q tmerrsisht e bollshme n ujra. Pr shembull, lumi Gjadr sht krejt i parndsishm, por sot sht mjaft i fuqishm dhe krahas derdhjeve q bhen nga Komani dhe Vau i Dejs, tani jan dhe derdhjet e Gjadrit dhe t Kirit. Me nj fjal nuk mund t themi se jemi jasht rrezikut, por ajo q mund t themi sht se ky rrezik po menaxhohet me nj efienc t madhe.
Ka nj problem me banort, t cilt nuk pranojn t largohen nga shtpit, por un do t shkoj prsri atje. Un e kuptoj se dhembja pr shtpin sht e jashtzakonshme, por asgj nuk mund t krahasohet me jetn. S dyti, fmij t moshuarit dhe grat duhet t’i largojn. Burrat nuk mund ti barazojn ata me veten e tyre. Le ti marrin e ti sistemojn diku dhe n do familje le t rrij nga nj burr. Ne do t ojm ushqimet. Ne e kemi t gjith sistemin e nevojshm t varkave pr t’i furnizuar.
Zoti Berisha, prpara ksaj situate t krijuar tani mendoni se sht situata sht menaxhuar mir m par, sepse ka zra q kan krkuar edhe hetim?
Kryeministri Berisha: Opozita, pasi i doln avujt e Sharm El Sheik-ut dhe Burj Al Arabia, u kujtua dje t kritikoj. Nj gj sht e sigurt, se n origjin t ktij problemi sht Komani. Liqeni i Komanit ka nj specifik, nuk sht liqen i madh dhe nuk ka ku t hapet, prve se t prmbyt veprn e prodhimit (Kaskaden) t Fierzs. Origjina sht nj rritje e jashtzakonshme e lumenjve t Alpeve, lumit t Valbons, Currajt dhe lumenjve t tjer, prurjet e t cilve arritn n 1450 m/s. Liqeni i Komanit sht nj liqen i cili maksimumin e ka 176 m/s dhe nuk mund t shkoj m shum, sepse krcnon dhe Fierzn. Kurse eficenca po zbriti nn 170 m/s i bie. Pra, pati nj vrshim shum t madh t lumenjve t Alpeve. E vrteta sht se Fierza at dit Fierza u mbyll pr t mos shtuar ujera n Koman, por prurjet ishin shum t mdha nga lumenjt e Alpeve dhe kto bn q t hapet tuneli i Komanit, i Vaut t Dejs, kurse kto 2-3 dit sht derdhur edhe nga Fierza. Derdhja sht
pr prkujdesje, sepse ka nj rregullore q n mote t mdha kto hidrocentralet duhet t shkarkohen. Vetm Vau i Dejs ka kapacitete shkarkuese mbi 6000 m3/s. Kjo sht e parashikuar, nuk ka rrug tjetr. Po ashtu dhe Komanit nuk ke c’ti bsh, sht i ngusht dhe duhet t shkarkohet.
Sipas informacioneve tuaja, Fierza dhe Komani gjat muajit dhjetor jan menaxhuar mir?
Kryeministri Berisha: Sipas informacioneve t mia, gjat dhjetorit, Komani sht mbajtur n nivele fare t ulta. Ky sht informacioni q kam. Ka nj praktik se si duhet t’a menaxhosh, por Komani dhe Vau i Dejs kan qen n nivele t ulta, ndrsa uji sht depozituar n Fierz. Sigurisht, uji depozitohet, sepse mund t ket ftohje thella. Nuk mund t prsriten m situatat e mungess s energjis. Kt t’a harroj kushdo, sepse do t bhet do gj q vendi t ket energji. Shifrat jan, kush do t shkoj t’i marr. Mesa di ato publikohen do dit dhe le t shkojn t’i marrin e t shohin nivelet. Nivelet kan qen fare t ulta. Madje, do t thosha se pr mua kan qen m t ulta se duhet. Por, kjo sht detyre e specialistve dhe jo e imja.