Kryetari i qeveris mblodhi prefektt e vendit n nj takim me kryefjal turizmin. Z. Berisha kujtoi rritjen e ndjeshme q ka psuar ky sektor kt vit t paktn 12 her m shum krahasuar me vitin 2004, zhvillim q sikundr tha, ka ardhur si pasoj e investimeve t qeveris, kryesisht n infrastrukturn rrugore, me objektiv prfundimin brenda 2010 t t gjitha rrugve q t ojn drejt detit. Kryeministri u krkoi prefektve q t prcaktojn n bashkpunim me autoritetet vendore, prioritetet e do rajoni. Ai prmendi si problematik q duhet t marr prgjigje t menjhershme krimin ndaj mjedisit, prfshir ktu dhe ndotjen akustike. Gjat takimit, kryeministri Sali Berisha u krkoi prefektve t dorzojn n krye t dy javve inventarin e investimeve n territorin q mbulojn. Nj problematik shqetsuese pr t gjitha njsit e qeverisjes vendore, dhe ktu kryeministri u kujdes t mos bj asnj dallim partiak mes tyre, sht ajo e ujit dhe pastrimit t territorit. Kryetari i qeveris u krkoi prefektve t garantojn zbatimin e ligjit duke i kujtuar se kjo t prbj dhe thelbin e vlersimit t puns s tyre.