Nj delegacion i Banks Europiane pr Rindrtim dhe Zhvillim (BERZH), i kryesuar nga zv/Presidenti i saj, Varel Freeman, do t nis t premten n Tiran, takimet zyrtare me qllim zgjerimin e bashkpunimit ekonomik me Shqiprin.Pjes e ktij delegacioni jan dhe Peter Reiniger, Drejtor i Grupit t Biznesit pr Europn Qendrore dhe Ballkanin Perndimor dhe Claudio Viezzoli, Drejtor pr Ballkanin Perndimor.N axhendn e delegacionit t BERZH-it parashikohet nj takim me Kryeministrin Sali Berisha, me ambasador t disa shteteve t akreditur n Tiran, me biznesmen, si dhe me prfaqsues t komunitetit ndrkombtar n Tiran. Ndrkoh, po t premten, delegacioni i BERZH-it do t jap nj konferenc pr shtyp, n Hotel Sheraton.Burime zyrtare t BERZH-it n Tiran, vlersuan se kjo vizit do t shrbej si mundsi pr rritjen e investimeve t ksaj banke n sektorin publik dhe at privat n Shqipri, si dhe pr t mbshtetur zhvillimin dhe rritjen ekonomike n t gjith rajonin. Si nj nga investitort m t mdhenj n vend, Banka sht angazhuar t jet nj partner i rendsishm pr bizneset lokale dhe t huaja n fushn e energjis, infrastrukturs bashkiake, agrobiznesit dhe pr prkrahjen e projekteve t rndsishme ekonomike.BERZH ka nisur aktivitetin e saj n Shqipri n vitin 1993 dhe investimet e saj deri m sot arrijn shumn e 386 milion eurove.