Deputeti i Partis Demokratike, njkohsisht zv.President i Asambles Parlamentare t Kshillit t Europs, Aleksandr Biberaj, mbshtet zgjedhjen e Presidentit t Republiks nga populli, duke e konsideruar kt si mnyrn m t mir dhe m demokratike.N nj prononcim pr mediat, z. Biberaj thekson se zgjedhja e Presidentit t Republiks nga populli do t ishte njkohsisht shprehje dhe ushtrim i demokracis s drejtprdrejt t popullit, gj q prfaqson edhe nivelin m t lart t demokracis."Zgjedhja e Presidentit t Republiks nga populli do t krijonte kushte dhe mundsi q n postin e kreut t shtetit t zgjidheshin personalitete politike me reputacion popullor", thuhet n njoftimin e zyrs s shtypit t deputetit Biberaj.Sipas tij, kjo mnyr zgjedhjeje do t shmangte pazaret dhe kulisat politike si dhe do t shmangte gjithashtu krizat e mundshme politike, q mund t vijn nga moszgjedhja e Presidentit nga Parlamenti."Nj element gjithashtu shum i rndsishm i zgjedhjes s Presidentit nga populli do t ishte edhe rritja dhe forcimi i pavarsis se institucionit t Presidentit t Republiks, element ky shum i rndsishm pr funksionimin e shtetit ligjor dhe balancimin e pushteteve n demokraci", konsideron m tej zoti Biberaj.