Megjithse Biblioteka Kombtare dhe Universitare e Kosovs n nj sondazh n nj ueb sajt t huaj sht futur n mesin e dhjet objekteve m t shmtuara, kjo nuk e pengoi drejtorin e saj q ta vlersoj lart punn q sht n kt bibliotek.N manifestimin pr shnimin e 65 vjetorit t themelimit t BKUK-s, i cili u mbajt t mrkurn n amfiteatrin e biblioteks, Sali Bashota, drejtor i saj, tha se historiku i Biblioteks Kombtare dhe Universitare t Kosovs n kt 65 vjetor, n radh t par, bhet dokument i kohs pr t prkujtuar datn e themelimit; pastaj periudhn e anatemimit, vitet e zhvillimit, etapat e ndrprerjes dhe, s fundi, epokn e ringjalljes s ktij institucioni qendror kombtar. Dhjetori i vitit 1944 shnon fillet e bibliotekaris institucionale n Kosov. atbot ishte Prizreni, kryeqyteti i ktij vendi ku u themelua Biblioteka, e cila administrohej n rrethana t pushtetit popullor, ndrsa tani n shekullin XXI sht Prishtina , kryeqyteti i Republiks s Kosovs, tha Bashota. Ai m tutje foli pr sfidat dhe katrahurat npr t cilat ka kaluar kjo bibliotek gjat ktyre viteve. Bashota tha se n periudhn e administrimit serb BKUK-s i jan shtuar 22 mij libra, por t gjith n gjuhn serbe dhe asnj n gjuhn shqipe. Po n kt periudh 100 mij libra n gjuhn shqipe, t cilat kan qen t destinuara pr shkmbim dhe dhurim, jan zhdukur nga administrata e dhunshme e ktij institucioni, madje duke u shndrruar n kartu letre, shtoi Bashota. Ai tha gjithashtu se n periudhn e pushtimit n kt institucion sht
edhe nj spastrim i madh i koleksioneve me vler kombtare, sidomos i veprave t autorve t tradits shqipe.I ftuar n kt manifestim kishte qen edhe kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, por ai nuk u duk askund. Pritej q n vend t tij t vinte Hajredin Kui, zvendskryeministr, por as ai nuk u shfaq. Nj munges e mori edhe ministri i kulturs, i cili, sikurse shefi i tij, nuk u duk askund. Meqense n sall ndodhej Enver Hoxhaj, ministr i arsimit, ather ai u paraqit edhe si prfaqsues i qeveris. N fjalimin e tij, Hoxhaj tha se shnimi i 65 vjetorit t Biblioteks Kombtare dhe Universitare t Kosovs sht nj ngjarje me rndsi edhe kulturore edhe historike edhe shtetrore pr Republikn e Kosovs. Historia e themelimit t ktij institucioni, emrtimi i ktij institucioni dhe rruga q ka
ky institucion nga viti 1944 deri n ditt e sotme sht treguesi edhe i vet pozits t ciln e ka pasur dikur Kosova dhe t ciln sot e ka Kosova. Prandaj qeveria e Republiks s Kosovs krenohet me emrin e ktij institucioni, krenohet me punn e ktij institucioni dhe me punn e palodhshme q e kan
puntort e ktij institucioni, tha Hoxhaj.N emr t kryeministrit Thai dhe n emr t qeveris s Republiks s Kosovs, Hoxhaj ia uroi Bashots dhe puntorve t tij 65 vjetorin e themelimit t biblioteks.I pranishm n kt manifestim ishte edhe Christopher Dell, ambasador i SHBA-ve n Prishtin. Ai tha se ndien knaqsi q sht ktu pasi q dhjet vjet m par nuk ishte e mundur t hyje n kt institucion. Ruajtja e historis dhe kulturs s nj shteti sht iniciativa m e vlefshme dhe thelbsore pr t kultivuar krenarin shtetrore. Njerzit po ashtu kan nevoj t ken qasje n historin, traditat dhe kulturn e tyre nse dshirojn t kuptojn shoqrin e tyre. M e rndsishmja sht n nj demokraci multietnike si Kosova ruajtja e historis dhe kulturs qensore pr t kuptuar kultivimin e tolerancs s prbashkt, tha ambasadori Dell.Ai shtoi se shum institucione kontribuojn n kt prpjekje. Dell tha gjithashtu se pa kto institucione si muze, qendra arti, arkiva e biblioteka nj shtet nuk mund ta ruaj, kuptoj e shpjegoj t kaluarn e vet dhe, sipas tij, pa njohur t kaluarn nuk mund ta njohsh t ardhmen. N fund Bashota iu dha mirnjohje ambasadorit Dell, ministrit Hoxhaj, drejtorit t Biblioteks Kombtare t Shqipris, Aurel Plasari si dhe disa puntorve dhe ish puntorve t BKUK-s.