Teksa po afrohet sezoni i provimeve, gjithnj e m shum studentt kan nevoj pr vende ku mund t sigurojn librat q u nevojiten. Boshllku i krijuar nga mungesa e bibliotekave n shkolla nuk duket se po plotsohet as nga Biblioteka Kombtare. Studentt nga rrethet e kan mjaft t vshtir pr t prfituar nga librat q gjenden n Bibliotekn Kombtare, pasi procedurat e parashikuara pr ta jan t shumta. Duke folur dje pr gazetn ata jan shprehur se jan m t diskriminuar nga biblioteka, pasi pr t qen pjes e saj u krkohen jo vetm certifikat, fotografi, e dokumente t tjera identifikuese, por edhe nj vrtetim i veant i lshuar nga kryetari i njsis vendore t origjins, q vrteton vendbanimin e shnuar n certifikat...


“Na krkojn nj sr procedurash pr t marr kartn e antarsis”, - na thot Marsela, nj studente q pr t
gati temn e saj t diploms u rreshtua paraditen e djeshme n radh prpara sekretares s vetme t Biblioteks Kombtare. Ajo nuk ka koh; i duhet t prgatis punimin e saj brenda qershorit e, si na thot, pr t marr kartn e antarsis ka kaluar deri tani m shum se nj jav, pa sukses. “Un e kam provuar disa her, e kam drguar e ridrguar, por nuk m sht kthyer dhe akoma nuk kam mundur t antarsohem”, - na thot ajo.


Si t mos mjaftonin procedurat burokratike t prcaktuara nga biblioteka, nj tjetr problem ka shtyr edhe m shum afatet e regjistrimit. Posta, me an t s cils drgohet krkesa n njsin vendore dhe pritet prgjigja pr vrtetimin e banimit, nuk funksionon, duke
q procedura q normalisht zgjat nj jav pr studentt nga rrethet, t kaloj do cak t prcaktuar si kufi kohor, sipas studentve. Por, ky vzhgim nuk pranohet nga punonjsit e Biblioteks Kombtare, t cilt thon se kjo procedur nuk zgjat m shume se nj jav. “Nuk kemi vn re probleme me postn”, - na thot prgjegjsja e pranimit t krkesave n bibliotek, teksa merrte krkesa t vazhdueshme pr antarsim. Biblioteka Kombtare sht nj nga vendet kryesore q mund t’u mundsoj studentve prdorimin e shum materialeve dhe librave q ata kan nevoj, por megjithat pr shum student ky sht nj kalvar dokumentesh dhe kohe t harxhuar, n periudhn q do t duhej t ishin duke studiuar.