Një gol i çuditshëm i Arben Prelës për Kastriotin në fundin e pjesës së parë (44’), i shoqëruar me një gol të Rezart Mahos (70’) për Partizanin, të anuluar në mënyrë të dyshimtë nga anësori Arjan Mali, i dhuruan formacionit të Ramadan Ndreut rikthimin pas një sezoni mungesë midis ekipeve më të mira të Shqipërisë.Një grup gjyqtarësh i hedhur me short para nisjes së takimit dhe i kontestuar fuqishëm nga të kuqtë, si dhe një Kastriot i ndëkombëtarizuar me malaziasin Dragan Miçiç, zambianin Xhanuari Ziambo e nigerianin Xhejms Osusi, përmbushi “misionin” e rrëzimit të Partizanit.Partizani zbriti për herë të dytë një kategori më poshtë, në të Parën, saktësisht dhjetë vjet më pas pasi e përjetoi atë për herë të parë në fund të sezonit 1998-1999.Fundi i takimit të parë play-out të këtij “ekstra-kampionati” ishte i gjithi një sherr i pafund midis stafit teknik, lojtarëve të Partizanit, ku spikati goditja e fuqishme e presidentit të “demave”, Albert Xhani, ndaj anësorit Mali, njeriut që anuloi edhe golin e barazimit të 15-herë kampionëve të Shqipërisë.

NDESHJANe një asnjanës të ftohtë si “Niko Dovana”, tifozeritë e dy skuadrave u përpoqën të frymëzojnë lojtarët e tyre, në një ndeshje që dhuroi pak emocione në fushë në praninë për herë të parë edhe të trajnerit të Kombëtares, Josip Kuzhe e ndihmësi i tij, Xhemal Mustadegnçeviç.Pas disa rasteve sporadike, afrikani Ziambo në minutën e 31-të, goditi fuqishëm, por reagimi në dy kohë i Shehit zgjidhi situatën. Në fund të pjesës së parë erdhi edhe momenti më që vulosi fatin e takimi.Arben Prela, mbrojtësi këmbëmajtë lezhjan që luan për Kastriotin, ekzekutoi një goditje të lirë në minutën e 44-t, dhe topi i devijuar edhe nga era mori një flurudhë të çuditshme e kaloi vijën e portës, i pa frenuar dot nga portieri Shehi.Anësori Arjan Mali nga Patosi anuloi golin e shënuar në minutën e 70-të nga Rezart Maho, një gol i shënuar në pozicion të rregullt, por i konsideruar në pozicion jashtëloje nga ndihmësi i Lorenc Jeminit.Protestat e stafit teknik, futbollistëve të kuq e ishin të forta ndaj Malit, i cili shtynte me duar në një mënyrë të pazakontë për një gjyqtar lojtarët e Partizanit.Pas ndëshkimit me karton të verdhë të Mahos, nisin edhe ndërhyrjet e rënda midis lojtarëve, në një takim që pati nëntë kartonë të verdhë dhe ritualin e zëvendësimit logjik të lojtarëve.INCIDENTETPas skadimit edhe të pesë minutave shtesë, situata doli në fund jashtë kontrollit në “Niko Dovana”, pas protestave të para të mesfushorit të Partizanit, Engert Bakalli, e më pas edhe më hyrjen në fushë të drejtorit të Akademisë së Partizanit, Genc Tomori e presidentit Xhani, madje ky i fundit e goditi me grushte anësorin Arjan Mali, që u vu menjëherë nën mbrojtjen e policisë.Me rrëzimin e dytë të Partizanit në 63 vjet histori të skuadrës më popullore në Shqipëri, mori fund edhe një cikël i gjatë manipulimesh nga “xhaketat e zeza” ndaj skuadrës që ka vuajtur më shumë gjatë këtij sezoni, për arsyet e njohura me karakter financiar, por që një nxënës shembullor i gjeniut Oto Bariç, si Duro, nuk arriti ta “Shpëtojë” nga kthetrat e intrigave të nivelit të lartë.


E Premte, 29 Maj 2009