Bingo n Inspektoriatin e Lart t Deklarimit dhe Kontrollit t Paurive. Shorti elektronik i hedhur n kt inspektoriat, ka nxjerre edhe emrin e kryesocialistit Edi Rama, njkohsisht kryetar i Bashkis s Tirans, m t madhe n vend. Shorti e ka przgjedhur Edi Ramn bashk me 108 zyrtar t tjer, pasuria e t cilve do t’i nnshtrohet nj hetimi t hollsishm. Kjo sht hera e par q nj institucion heton pasurin e kryesocialistit Rama. ILDKP do t hetoj mbi pasurin q ai ka prfituar si zyrtar gjat karriers s tij si ministr Kulture dhe Kryetar i Bashkis s Tirans. Q prej vitit 2000 ai drejton bashkin e kryeqytetit, ndrsa m par Rama ka ushtruar funksionin e Ministrit t Kulturs. N pamje t par, duket sikur Inspektoriati nuk ka far t hetoj.

Sipas deklarats s depozituar n Inspektoriatin e Lart t Deklarimit dhe Kontrollit t Pasurive, kryetari i Bashkis s Tirans ka nj pasuri modeste. Figuron i pastreh dhe sht i vetmi drejtues politik n Europ q pr nj koh t gjat ka banuar n shtpin e nj miku t tij t ngusht. Ai ka nj llogari bankare prej 41 mij leksh, ndrkoh q nga honoraret ai ka prfituar nj shum prej 2 937 eurosh. T ardhurat nga paga dhe shprblimet shkojn n 1.85 milion lek. Sipas deklarats deri n fund t vitit 2009 Rama kishte n shlyerje nj kredi prej 1.2 milion leksh. N listn e zyrtarve q u zgjodhn me short figurojn edhe zyrtar t pushtetit qndror e lokal, mes t cilve deputett socialist, Mimi Kodheli, Olta Xhaka, Tom Doshi e Damian Gjiknuri si dhe ai demokrat Gazmend Oketa.

I pranishm n ceremonin e hedhjes s ktij shorti ishte edhe zvends drejtorii USAID-it, Shon Haff. Kreu i ILDKP-s, Adriatik Llalla paralajmroi se nse vrehen shkelje t deklarimeve t pasuris shtja do t ndiqet penalisht n organet e drejtsis.Deklarata e Pasuris s Edi Rams

I pastreh

Llogari bankare 41 mij lek

mime dhe honorare 2 937 euro

Paga dhe shprblime 1.85 milion lek

Detyrim pr shlyerje kredie 1.2 milion lek

i biri, Gregor Rama

Asnj pasuri apo t ardhura