Batutat me qllim t keq dhe kritikat ironike rrisin kohezionin e grupit, por kujdes: msoni artin e thashethemeve inteligjente


Dim q, shakat me qllim t keq ose kritikat ironike mund ta bjn m intime nj njohje t re dhe ndihmojn q t pranohen m leht. Studimet shpjegojn q sjellja e thashethemeve sht nj rit i vrtet social, i dobishm pr t forcuar kohezionin e grupit. Por kujdes: kur thashethemi shndrrohet n shpifje mund t diskreditoj njerzit dhe ja prse mundet (dhe duhet!) t msoni artin e gossip. me inteligjenc.


‘Gossip’ nga revistat: t shfletosh revistat n krkim t lajmeve mbi njerzit e famshm sht normale dhe fal eb dhe pranis s rrjeteve sociale t kesh kontakte t ngushta me yjet sht e leht. Kush jeton si personazh publik bhet nj shembull, nj fytyr familjare q e ndjejm si nj prej nesh. T zbulojm detaje mbi jetn e t tjerve na entuziazmon. ndrrojm, prballemi, kritikojm.


Kohezioni: t bsh thashetheme na plqen, sepses e bn humorin m t leht, rrit ndjenjn e pranimit dhe ndihmon pr tu socializuar. T bisedosh dhe t shkmbesh informacione t ndaluara ose thashetheme pikante sht nj mnyr pr tu njohur, pr t hyr n intimitet dhe pr tu ndjer pjes e grupit.


Mos u fshihni: nj gj sht thashethemi i hapur q bn pjes n revist ose nga nj konsiderat, gj tjetr sht tendenca pr t folur pas shpine dhe pr tu marr me fjal pa pushim. Sekreti sht t jeni koherent dhe t silleni me ndershmri: n qoft se po kritikohet nj shoqe duhet t zgjedhsh fjalt e duhura dhe ti shpjegosh konsideratat edhe t interesuars n fjal: mund t bhet nj shkmbim i dobishm pr t dyja.


N zyr sht gj tjetr: do t ishte nj norm e mir t shmangsh n cdo kontekst qllimet e kqija, frazat e pamshirshme dhe gjykimet e mprehta. N ambjentin e puns duhet t kontribuoni n ndrtimin e nj ambjenti t qet.


Privatsi mbi t gjitha: liria e veprimit n internet dhe n rrjetet sociale sht thelbsore. Pyesim veten cfar mendojm me t vrtet: t ndiheni t fort n brendsi t nj grupi sht e leht, gjja e vshtir sht t ndiheni besnik me veten tuaj, edhe n qoft se rrezikoni t mbeteni vetm.


Msoni t mbroheni: t merresh me ‘gossip’ mund t jet nj mnyr pr t vzhguar, pr t besuar, pr t prdorur ironin, t prballesh dhe t reflektosh ose .t biesh n ligsi. Le t shmangim keqdashjet e vogla q japin vetm hidhrim tek ata q na rrethojn dhe tek vetja jon. Ndrkoh le ta shndrrojm ‘gossip’-in n nj rast ironik pr t par bashk limitet dhe t mbshtetemi mbi: do t jet çliruese!


24 gusht 2017 (gazeta-Shqip.com)