Zhvillimi ekonomik i Shqipris nuk vihet re vetm tek investimet e mdha n fusha t rndsishme apo rritja ekonomike, por edhe tek shkmbimet tregtare, e sidomos tek ato me vendet e Europs Perndimore. N nj artikull n faqen e internetit "Euraktiv" trajtohet marrdhnia ekonomike e tregtare mes Shqipris dhe Gjermanis. Pavarsisht situats politike n Shqipri, shoqatat tregtare shprehen optimiste”- shkruan Euraktiv, duke theksuar se vendi ka
hapa t mdha n reforma, duke u kthyer n nj baz stabiliteti n Ballkanin Perndimor. M tej thuhet se me angazhimin e saj drejt Europs, Shqipria ka avancuar si partner interesant ekonomik. N kt kuadr, tregtia me Gjermanin mund t ket edhe nj hov t ri t dukshm.

T njjtin qendrim kan mbajtur organizatort e konferencs ekonomike Gjermani-Shqipri n Hamburg. N t bjn pjes Shoqata ekonomike Gjermani-Shqipri, Shoqata e Europs Lindore dhe Qendrore dhe Komiteti Lindor i Ekonomis Gjermane. Sipas tyre volumi tregtar ndrmjet Gjermanis dhe Shqipris ka gjasa t dyfishohet n vitet e ardhshme. Gjat viteve 2005-2009, volumi tregtar sht rritur nga 110 n 232 milion euro. Hyrja n fuqi e MSA-s n pranvern e vitit q lam pas sht nj mbshtetje e ktij potenciali n rritje. “Shoqatat tregtare regjistruan nj zhvillim pozitiv t Shqipris- shkruan Euraktiv, duke theksuar se vendi ka
hapa t mdha n reforma n vitet e fundit. “Shqipria sht sot nj demokraci e konsoliduar dhe me politike ekonomike t orientuar drejt modernizimit”.