I pranishm n ceremonin e njvjetorit t QKL-s, ambasadori gjerman n Tiran vlersoi dje arritjet e deritanishme t qeveris shqiptare n luftn ndaj korrupsionit. Sipas Borchardt,antarsimi n NATO i Shqipris u arrit, prve reformave t tjera, edhe fal ngritjes s Qendrs Kombtare t Licencimit dhe regjistrimit t biznesit, qendra t cilat kan eliminuar burokracit n shrbimet publike pr biznesin si dhe kan ndikuar n uljen e korrupsionit. Por ambasadori gjerman n Tiran, Bernd Borchardt, i krkoi dje qeveris t bj m shum kujdes n luftn kundr korrupsionit, pasi ky sht nj ndr kushtet pr liberalizimin e vizave. Diplomati gjerman mori pjes dje n 1-vjetorin e Qendrs Kombtare t Licencimit t bizneseve. Ai vuri n dukje se themelimi i Qendrs s Licencimit t Bizneseve ishte i nj rndsie t veant t Shqipris, pasi lehtsoi procedurat e licencimit. “Numri i madh i licencimit t bizneseve ka shmangur krijimin e ekonomis joformale. Krijimi i qendrs ishte nj sinjal politik i rndsishm pr Shqiprin dhe qeverin, i cili u mirinterpretua nga partnert perndimor. Kjo tregoi se qeveria sht e angazhuar pr t luftuar zvarritjet dhe burokracit. Megjithat, m duhet t them se edhe pas krijimit t ksaj qendre, korrupsioni mbetet nj problem serioz n vendin tuaj”, - theksoi z. Borchardt.