Kryeministri : Siguruam financimet, gati nisja e punimeve
Qeveria ka mundur t siguroj financimet pr Boshtin e Jugut dhe sht gati pr fillimin e punimeve me qllim prmbushjen e nj tjetr premtimi elektoral pr kt vepr madhshtore. Kryeministri Sali Berisha ishte paraditen e djeshme n Berat, n ceremonin e fillimit t punimeve pr rikonstruksionin e sistemit t furnizimit me uj Berat-Kuov. Nj investim prej rreth 800 milion leksh, kryesisht t qeveris gjermane dhe banks KFW, por edhe t qeveris shqiptare fal t cilit do t garantoj furnizimin me 24 or uj t Beratit dhe Kuovs. Projekti parashikon rehabilitimin dhe zgjerimin e rrjetit t furnizimit me uj dhe n prfundim t tij do t sigurohet furnizimi me 24 or uj pr rreth 120 mij banor t Beratit e Kuovs. Kryeministri Berisha shprehu mirnjohjen ndaj qeveris gjermane dhe KFW-s pr realizimin e ktij projekti, por edhe gjith ndihmn n vazhdimsi q shkon n rreth 1 miliard euro, konkretizuar me qindra projekte, nga veriu n jug t vendit.


“Ne nisim ktu fillimin e punimeve t nj investimi prej rreth 800 milion leksh, kryesisht t qeveris gjermane dhe banks KFW, por edhe t qeveris shqiptare, me t cilin ne synojm t garantojm furnizimin me 24 or uj t Beratit dhe Kuovs, lidhjen e Kuovs me ujsjellsin e Bogovs dhe t komunave prreth, pra, me kt projekt, rreth 120 mij banor do t furnizohen me uj t cilsis m t lart 24 or”, - deklaroi z. Berisha. Ai shfrytzoi kt rast pr t shprehur mirnjohjen m t thell t qeveris pr qeverin gjermane, taksapaguesit gjerman dhe KFW pr ndihmn jashtzakonisht bujare q i kan dhn dhe i japin Shqipris, ndihm e cila arrin n vlern rreth 1 miliard euro dhe q sht konkretizuar me qindra e qindra projekte, nga veriu, nga Alpet, deri n jugun e vendit. Sipas Berishs, kto projekte jan t drejtuara nga nevojat m jetike t qytetarve shqiptar, si jan furnizimi me uj, furnizimi me energji elektrike, por ato nuk kan anashkaluar edhe t gjith sektort e tjer, arsimin, infrastrukturn tjetr dhe bashkpunimin n t gjitha fushat. “Nj falnderim t veant dua t’i bj Kancelares Angela Merkel, e cila, pas takimit q zhvilluam n Berlin, vendosi n vlersim t reformave dhe suksesit t tyre n Shqipri, t dyfishonte mbshtetjen financiare dhe ekonomike pr Shqiprin dhe shqiptart. Un theksoj edhe nj her se ky sht nj premtim i mbajtur dhe i domosdoshm, por, nga ana tjetr, zotohem para jush se qeveria do t bj t gjitha investimet pr Beratin, Kuovn dhe komunat e ktij qarku, n mnyr q do dit e m shum, do muaj e m shum t marrin pamjen e komunave dhe qyteteve evropiane”, - theksoi z. Berisha. N 5 vite t qeverisjes s demokratve investimet n qarkun e Beratit jan 10-fishuar krahasuar me qeverisjen e socialistve. Investime kto q prkthehen n rrug t reja, ujsjells, shkolla e qendra shndetsore. “Por, gjithashtu, kam knaqsin t shpreh dhe deklaroj ktu se kto 5 vite, investimet n qarkun e Beratit jan dhjetfishuar, krahasuar me 5 vite m par. Jan investuar n ujsjells, shkolla, qendra shndetsore. Jan ndrtuar rreth 38 rrug n mbar qarkun, 11 ujsjells dhe sisteme t kanalizimeve n fshatrat dhe zonat e tij, 25 shkolla, 18 qendra shndetsore, u ndrtua hyrja e Beratit, nj nga hyrjet m moderne, Ura e Gorics dhe nj seri veprash t tjera t rndsishme. Un dua t’ju garantoj se Boshti i Jugut mbetet projekti m madhor i ktij mandati. Projekti ka prfunduar trsisht, sht n vlersim dhe financimet pr kt projekt jan t garantuara”, - deklaroi z. Berisha. Gjat fjals s tij, Kryeministri garantoi gjithashtu mbshtetje pr fermert. Shifrat flasin pr nj rritje t subvecioneve pr ta me mbi 18 her. Kryeministri tha se qeveria do t bj t mundur q prodhimet e ksaj zone t marrin vlersimin e duhur, si n tregun vendas, ashtu dhe at evropian. Kryeministri foli gjithashtu pr rndsin e mirmenaxhimit t burimeve t pasura ujore t ksaj zone. Gjat takimit me banort, Kryeministri foli gjithashtu edhe pr rndsin e mbrojtjes dhe riprtritjes s vlerave turistike q ka kjo zon e pasur n trashgimi kulturore. Gjat ksaj periudhe, qeveria ka restauruar 45 objekte muzeale me vler 97 milion lek.


Investimet, kryebashkiaku i Beratit (PS): Faleminderit z. Kryeministr!


Investimet e bra nga PD-ja n qarkun e Beratit prgjat periudhs 2005 – 2010 jan dhjet her m shum krahasuar me ato t bra nga PS-ja pr kt qark. Kryetari i Bashkis se Beratit, Fadil Nasufi (PS) n fjaln e tij tha se projekti i ujsjellsit Berat-Uznov, aq shum i dshiruar, aq shum i premtuar dhe i vlersuar si projekt madhor i pushtetit vendor dhe qeveris, po bhet realitet fal qeveris gjermane, nprmjet akordimit t kredis nga banka KFW. “Me kt rast, si kryetar i Bashkis s Beratit dhe kryetar i Asambles s Ujsjells-Kanalizimeve sh.a. Berat - Kuov, m lejoni t shpreh mirnjohjen dhe urimet e mia t przemrta pr shtetin dhe qeverin gjermane q sht mbshtetsi kryesor i projekteve n Shqipri dhe q po bhet prezent n Berat me kt investim. Njkohsisht dua t falnderoj qeverin dhe Kryeministrin pr angazhimin n jetsimin dhe implementimin e t gjitha detyrimeve ligjore, financiare dhe administrative n kt projekt madhor”, - deklaroi z. Nasufi.


Investimi n ujsjellsin Berat - Kuov
Vlera: 5 milion euro, KFW + 1 milion euro, qeveria shqiptare.
Gjatsia e tubacionit kryesor 12.5 km, do t kryhet rehabilitimi i rrjetit t ujsjellsit n Berat e Kuov. Uznova do t ket rrjet t ri.
Do t instalohen 2 800 mats uji t rinj.
Prfitues: Bashkia Berat me rrethina 76,000 banor dhe Bashkia Kuov 37,000 banor + 6,000 banor n rrethinat e saj.


INVESTIMET N QARKUN E BERATIT 2005 - 2010
PD n total ka investuar 7.6 miliard lek ose mbi 10 her m shum se PS, ndrsa socialistt kan investuar 746 milion lek.


Sipas sektorve:
N rrug, ujsjells, shkolla e qendra shndetsore
PD ka investuar 2.9 miliard ose 15 her m shum se PS me 190 milion lek.
PD ka ndrtuar: 38 rrug, 11 ujsjells e KUZ, 25 shkolla, 18 qendra shndetsore dhe ambulanca.
N pasurit monumentale PD kontribuoi n prfshirjen e Beratit n UNESCO
PD ka restauruar 45 objekte muzeale me nj vler 97 milion lek.
N rrugt kombtare PD gjithashtu ka investuar 920 milion lek.
Boshti i Jugut do t prgjysmoj distancn Berat – Tiran n 73 km dhe do t shkurtoj kohn n 1 or ose 3 her m pak se rruga ekzistuese.
N bujqsi PD ka subvencionuar 18.5 her m shum se PS.
PD u ka dhn fermerve beratas 352 milion lek subvencione, ndrsa socialistt 19 milion lek. PD ka investuar n vaditje e kanaleve kulluese 245 milion lek, ndrsa PS 178 milion lek.
N sistemin e energjis elektrike PD ka investuar 7 her m shum ose 24.3 milion euro, ndrsa socialistt 3.5 milion euro.