Koreja e Veriut ka nxjerre te paren fotografi zyrtare te djalit te udheheqesit korenaoverior Kim Jong-il qe mendohet se do te behet lider i ardhshem.Nje i ri pa eksperience politike Kim Jong-un u promovua ne detyren me te larte kete jave gjate nje konference te rralle te Partise se Punetoreve.Fotografia e botuar ne faqen e pare te nje prej gazetave kryesore te Korese se Veriut tregon 200 zyrtaret qe marrin pjese ne Konferencen e partise ne Phenian.Ne rradhen e pare vetem dy vende prane te atit eshte Kim Jong-un nje i ri i shkurter dhe bullafiq qeqe nga askushi ne aspektin politik.Brenda dy ditesh ai u ngrit ne rradhet e gjeneraleve me kater yje dhe ne dy poste te rendesishme ne ierarkine e Partise se Punetoreve.Me pare vetem foto te femijerise se Kim Jong-un ishin pare ne perendim.Tani qe eshte 27 apo 28 vjecar ngjashmeria me familjen eshte e qarte dhe ata koreanoveriore qe e kane pare fotografine per here te pare nuk kane gjasa te mos e kuptojne rendesine.