Tiran (Start)- Nnkryetari i Grupit Parlamentar t Partis Socialiste Erion Brae, e ka cilsuar si pa prgjegjshmri dhe pandjeshmri t kryeministrit Berisha, mos reagimin e ktij t fundit, lidhur me tragjedin e ndodhur n Butrint. Brae tha se tragjedi t tilla nxjerrin n pah ekzistencn e nj tregu njerzor.Konsumimi i tragjedis vijon duke nxjerr n pah varfrin masive, pr shkak t saj po nxjerr n pah ekzistencn e nj tregu njerzish, n lulzim, i vetmi q rilind, fiton dhe pasuron segmente t qeveris edhe n koh krize ekonomike botrore-theksoi Brae pr mediat.

Brae ka krkuar angazhim m t madh t qeveris me m shum forca, pr tiu bashkuar thirrjes s t atit t 17-vjearit t zhdukur prej katr ditsh.Deputeti i PS-s, ka denoncuar edhe shpenzimet e tepruara sipas tij t kryeministrit Berisha, duke theksuar ktu udhtimin me helikopter nj dit m par n qytetin e Beratit, n jug t vendit. N konferencn pr shtyp, Brae nuk ka ln pa prmendur edhe fushatn publicitare t qeveris n disa media, q nnkryetari i Grupit parlamentar socialist, i ka konsideruar si t gnjeshtra.