Greva, Rama çoi 50 persona në spital
Greva e socialistve tashm sht e pakuptimt pr sa koh q kreu i tyre, Edi Rama, pranon dialogun. Kshtu pohon pr “standard” ish-deputeti i Lvizjes Socialiste pr Integrim, Spartak Braho, i cili ka qen vet protagonist i nj greve urie nj vit m par. Sipas tij, tashm sht trsisht jonormale vazhdimi i ngujimit, pr m tepr kur prdit po shtohet numri i grevistve q largohen me probleme shndetsore. Braho ka vlersuar ndrkoh deklaratat e ambasadorit t Komisionit Evropian, Helmut Lohan, por dhe t atij t OSBE-s, Robert Bosch, duke pohuar se ato jan n sinkron me deklaratat e bra pak dit m par nga kreu i LSI-s njkohsisht ministri i Jashtm, Ilir Meta, pr nevojn e dialogut. Megjithat Braho shprehet optimist pr zgjidhjen e situats politike. Ai pohon se tashm ekziston mundsia e konsensusit mes palve dhe brenda ksaj jave pritet t zgjidhet dhe ky ngr politik q tashm po zgjat prej muajsh.


Zoti Braho, si e vlersoni vendimin e kreut t socialistve, Edi Rama, pr t vijuar grevn e uris edhe pse kto dit po diskutohet pr arritjen e nj konsensusi?


Greva tashm sht e tejkaluar. Grevistt jan t lodhur shum. Nuk ka m kuptim q ajo t vazhdoj pr sa koh vet zoti Rama ka pranuar kompromisin, pra ka deklaruar publikisht edhe pr modalitetet e ktij konsensusi. Zoti Rama i oi 50 prej grevistve n spital, nuk besoj se dshiron ende t shtoj numrin e atyre q dalin me barel nga adrat. Nuk ka kuptim m greva.


Zoti Bosch deklaroi pak dit m par se ka nj draft-marrveshje n tryezn e partive politike, q zgjidh ngrin politik. Si e vlersoni kt deklarat t tij?


Deklarata e ambasadorit Bosch, por dhe ambasadorit Lohan si dhe e kreut t Lvizjes Socialiste pr Integrim, njkohsisht numrit dy t qeveris, Ilir Meta, jan n nj linj, n linjn e dialogut. Un mendoj se iniciativa e zotit Meta pr dialog dhe oferta e
nga zoti Bosch sht krejtsisht normale. Ka nj draft q synon t’i jap fund ksaj situate t rnduar politike.


Pra, sipas jush, ekziston nj draft-marrveshjeje konkrete?


Ka nj draft q pr mua sht m se i pranueshm. Por gjja e par q duhet t bhet sht t zhvillohet takimi mes palve, pr t’u ulur dhe biseduar. Edhe nse zoti Berisha nuk e ka marr akoma draftin, ideja pr t’u takuar e anonuar nga zoti Meta sht e domosdoshme.


Sa i mundur sht nj takim mes zotit Berisha dhe zotit Rama pr zgjidhjen e situats?


Pr mua sht e mundur q t ulen dhe shpresoj q do t ulen.


N kto kushte t krijuara, kur mendoni se do t’i jepet zgjidhje prfundimtare ktij ngri politik?


Besoj se brenda ksaj jave q vjen do t ket zgjidhje t situats.