Përfaqësueset europiane të futbollit kanë filluar mbrëmjen e së premtes ndeshjet eliminatore për edicionin e Kupës së Botës, “Brazil 2014”.Nga të mëdhatë nuk ka pasur surpriza teksa Gjermania, Hollanda, Anglia dhe Portugalia kanë fituar pa probleme, teksa vetëm Italia, nënkampione e Europës, nuk ka mundur të shkojë me tepës se një barazim në fushën e Bullgarisë.

Gjermania mposhti me lehtësi Ishujt Faroe, 3-0 me golat e Gëtze dhe dy të Ozil.

“Tulipanët” hollandezë më në fund rikthehen tek fitorja pas një Europiani totalisht të dështuar. Katër humbje rresht i kishin shoqëruar “portokallinjtë” deri në mbrëmjen e shkuar në Amsterdam, ku arritën të mposhtnin rivalin më të fortë në grup, Turqinë 2-0. Robin Van Persi dhe Luciano Narsingh janë autorët e golave për ekipin e Luis Van Gaal, që ka për detyrë të kthejë Holandën në kohët e lavdishme.

Në disa nga takimet e tjera, Anglia mposhti thellësisht 5-0 Moldovën, Italia u ndal në barazim 2-2 në Sofie, ndërsa Portugalia mundi ngushtësisht Luksemburgun 2-1.